Zlatý fond > Diela > Výber z básní nepojatých do zbierok, napísaných po prevrate


E-mail (povinné):

Vladimír Roy:
Výber z básní nepojatých do zbierok, napísaných po prevrate

Dielo digitalizoval(i) Bohumil Kosa, Viera Studeničová, Lucia Muráriková, Katarína Tínesová, Mária Hulvejová, Martin Hlinka, Patrícia Šimonovičová.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 106 čitateľov

Raz príde čas…

[12]

Kvet muškátu rudý vari slzy roní, keď na vonný vankúš baršúnových listov už unavenú hlávku kloní — v slnci i tôni — a v hĺbku z výšky balkóna seje červené lupene na kobár trávy šťavnatej zelene… Dnes nebom plávajú oblaky znavene, mlhavé bárky v belasom mori — v dušu sa obraz spomienok norí — čo zapadlé dni zo sna budí, kým staré piesne spievajú v hrudi: o smútku lásky — vypätej snivo v pobledlé diaľky zvädnutých krás… — — — — — — — — — Raz príde čas, že zbelie vlas, hoc srdce zúfale bude sa brániť odchodu radostí vzpruženou túhou, sťa dieťa rukami siahať za dúhou, čo mizne s lúčami hasnúcej žiare… Pri hodoch unylých — pri steskov kare — šťastie, ak halí ťa v mier duše boh! Ostatné všetko je láskavý klam. Čierny prah Večnosti v mlčania rúchu prekročiť musíš — len sám![12] Báseň vznikla v sanatóriu v Novom Smokovci 3. XI. 1934 a bola uverejnená v časopise Roľnícka osveta II, 1935, str. 118. Na druhej strane listu s rukopisom básne Roy počítal 1906 — 1851 = 21. Vypočítaval si tu podľa všetkého svoj vek, kedy začal tvoriť, či publikovať svoje verše, robiac v predtuche blížiacej sa smrti súvahu svojej literárnej práce. Bol teda i podľa svojich výpočtov literárne činný plných tridsať rokov.

Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.