Zlatý fond > Diela > Výber z básní nepojatých do zbierok, napísaných po prevrate


E-mail (povinné):

Vladimír Roy:
Výber z básní nepojatých do zbierok, napísaných po prevrate

Dielo digitalizoval(i) Bohumil Kosa, Viera Studeničová, Lucia Muráriková, Katarína Tínesová, Mária Hulvejová, Martin Hlinka, Patrícia Šimonovičová.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 106 čitateľov

Posvätným menom národa…

[3]

Posvätným menom národa a s túhou vrúcnou zvlášť my v ústret méte kráčame, bárs v šík sa zráža zášť, a hoc i satan zreťaziť by Zem chcel našu zas a sputnať dušu nevoľou zapadlých, dravých čias. Nech blýska v zraku Krásy cit, nech v srdci Pravda dlie a myseľ žiarnej osvety nech v stálom jase bdie. Nech sval sa vzpruží, dmie sa hruď, ňou nadšenie nech plá, a hrdosť, ktorá štítom je, nech síli Sokola. Hoc ideál je vysoko a v ceste hložia dosť, nech v pružnej chôdzi veselo obodrí Bratstva cnosť, bárs mrak by zvisol Tatrami a kabonil sa Říp, kol Moravienky zasvišťal zas nepriateľský šíp. Kde nesvornosti zavládnuť by chcela slepá svár, tam vztýčime my zástavu, nech minie smútku kar; nech pamätajú národy, že stojí naša stráž, by v bezpeke sa cítil aj najďalší vlasti kráž. Vlasť ľúba, krvou skropená a vymanená z pút, hoj, hruďou detí zacloní najmenšej viesky kút; bo drahá každá hruda nám tej Zeme, ktorú v dar dal dielom v dejov zápole života Hosudar. Slobody zlatý géniu, nermúť sa — stojí šík, čo v otuženom vedomí reč chráni, kroj i zvyk i krby svojské, svojský spev a ducha nášho žiar, by z neho ani iskierka nevyšla viac na zmar. Prepášte bedrá k oslave, nech blčí vatier plam, nech symbolom je víťazstva, v ňomž Svetlo ráňa klam. Nech žije, žije blažene z pút vykúpený rod a neraní ho v rozbroji viac zášte smrtný hrot![3] Jednotlivé slohy básne sú v rukopise očíslované rímskymi číslicami. V rukopise je báseň datovaná 14. IV. 1928.

Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.