Zlatý fond > Diela > Výber z básní nepojatých do zbierok, napísaných po prevrate


E-mail (povinné):

Vladimír Roy:
Výber z básní nepojatých do zbierok, napísaných po prevrate

Dielo digitalizoval(i) Bohumil Kosa, Viera Studeničová, Lucia Muráriková, Katarína Tínesová, Mária Hulvejová, Martin Hlinka, Patrícia Šimonovičová.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 106 čitateľov

Nezhynieme

[13]

Nie, nezhynieme! Svätý oheň horí, bárs dusí jeho plamy drsná ruka! Vajanský

Nie, nezhynieme! hoc nás sudba tiesní, a často trpkosť myseľ, srdce kruší, a neraz žiaľny tón znie v našej piesni, kým pochybností hajno krúži v duši. Hoc nie sme počtom veľkí, kolosálni a nedávno len jarmo z väzov sňali, však náš je Dunaj plavý, lunovalný, naša i Tatra s žulovými valy. Nie, nezhynieme! kým v nás vôľa planie a počúvame vyšších vzletov zvanie. Nie, nezhynieme! hoc je neraz clivo v tom vlnobití svetového vrenia, v ňom zmietaní sme vírom náruživo, kým paripe čias nozdry mstou sa penia. Nás drží vedno viera v mladosť rodu, čo znova kráča hrdo cestou žitia, bárs nechápe vše tú najnovšiu módu, bo dušu jeho svojské žriedla sýtia, a dúfa v prasilu, čo predkov jeho viedla, že obstál v búrkach ako štíhla jedľa. Nie, nezhynieme! hoc chleba len skrovno, a i ten neraz slzou zarosený, kráčajme smelo, odhodlane, rovno, vždy nesúc v srdci poklad drahocenný, že otcov našich útechou tiež býval, že boh je v pravde, láske nepremenný, s ním nezmetie nás zloby divý príval, a požehnané zase skvitnú lány, hoc zavítal by niekdy i rok planý. Nie, nezhynieme, bo nechceme zhynúť, žiť chceme, žiť a hoc i v borbe tvoriť, sa k svojmu s láskou neoblomnou vinúť a dušu v prameň krásy zase noriť. Krkavcov hajno zmizlo v chmárach čiernych, čo na mŕtvolách našich pásť sa malo, stráž stojí múrom vôkol synov verných, je pravdou to, čo driev sa snom len zdalo: Nie, nezhynieme! život svieži prúdi bleskami, nádej v omladnutej hrudi.[13] Báseň uverejnená v Kalendári roľníckych vzájomných pokladníc na rok 1936, str. 32. Rukopis datovaný v Martine, máj 1935.

Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.