Zlatý fond > Diela > Výber z básní nepojatých do zbierok, napísaných po prevrate


E-mail (povinné):

Vladimír Roy:
Výber z básní nepojatých do zbierok, napísaných po prevrate

Dielo digitalizoval(i) Bohumil Kosa, Viera Studeničová, Lucia Muráriková, Katarína Tínesová, Mária Hulvejová, Martin Hlinka, Patrícia Šimonovičová.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 106 čitateľov

Rec, kto sa vyhne…

Rec, kto sa vyhne svojej sudbe, kriel tmavých šelestiacej hudbe, čo nesie sa sťa vzdušný tieň v pobytov zemských smavú sieň? Kto zamedzí, by anjel smrti neprišiel z diaľok vyslaný, hoc hneď aj kruší, korí, rmúti?… Nik! — Určením to vyšším je, že zrno, Pán čo zaseje, keď zišlo, v klas sa vtelilo — hoc človeku i nemilo — podťatý srpom koscovým, ku zemi klesol v mihu oka: tým zrnom božím človek sám, čo mal by svietiť ako chrám, v ňom vládne súlad, ducha vzlet, plá v sýtych farbách krásy kvet… Však svet ten zvodný často marí, čo v srdci rastie, svieti z tvári vnútornou žiarou zjasnenej a v krutú borbu vrhá ducha, čo pieseň ladnú radšej slúcha jak divých víchric trepoty. Je osud básnika už taký, že trpieť musí času tlaky, sa boriť v trudoch, prácach hojne, hoc srdce mäkké, bohabojné ho volá k hodu lásky len — tak často cit, ach, vrhne v plen tej krutej seči v bojoch žitia, čo dušu lístkom k zemi schytia, a pritisnú až k prachu hrúd tú zbedovanú, hriešnu hruď… Rec, kto sa vyhne svojej sudbe?!

Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.