Zlatý fond > Diela > Výber z básní nepojatých do zbierok, napísaných po prevrate


E-mail (povinné):

Vladimír Roy:
Výber z básní nepojatých do zbierok, napísaných po prevrate

Dielo digitalizoval(i) Bohumil Kosa, Viera Studeničová, Lucia Muráriková, Katarína Tínesová, Mária Hulvejová, Martin Hlinka, Patrícia Šimonovičová.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 106 čitateľov

Vyznanie

[5]

Mňa čaša aká-taká niekedy mokom láka, hoc vyčítali mi ju tí, čo si ruky myjú dľa vzoru Piláta. Ja v nej nič nenachodím — — — však cit keď do nej hodím, vždy seba pijem dušky, keď ožijú mi mušky s priateľmi v besede. Duch vzplanie, vôľa sšumí, spomienok kriesiac dumy, hoc potom nepokoje zachvátia srdce moje a duša rozbolí. A jednak v moku vína ver nie je žiaľu vina, ak dobrý je a čistý, vycúdi mozog hmlistý — pred pýchou zachráni.[5] Rukopis básne nemá dátum. Možno však aspoň približne určiť čas jej vzniku. Podľa Royovho náčrtu vlakových či cestných spojení k dedine Bukovec na zadnej strane listu básne možno totiž predpokladať, že báseň vznikla v Bukovci, kam sa Roy presťahoval v lete 1927.

Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.