Zlatý fond > Diela > Výber z básní nepojatých do zbierok, napísaných po prevrate


E-mail (povinné):

Vladimír Roy:
Výber z básní nepojatých do zbierok, napísaných po prevrate

Dielo digitalizoval(i) Bohumil Kosa, Viera Studeničová, Lucia Muráriková, Katarína Tínesová, Mária Hulvejová, Martin Hlinka, Patrícia Šimonovičová.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 106 čitateľov

Na sopke zúfalosti

[14]

Na sopke zúfalosti točí sa tisíc párov, predivní sú to hosti bez harmónie darov. Na perách úsmev siný a v zraku neistota, v ňom vedomie plá viny a chvie sa ľudská psota. Držia sa, sťaby nikdy nemalo sa ich kolo roztrhnúť, sťaby navždy reťazou späté bolo, Hoc v hĺbke vulkán hučí, kolo sa vírom rúti, a každý, kto sa mučí, žiť a žiť má sto chutí. Hoc mrieť by chcel z nich každý — jednak sa drží žitia, bojí sa samovraždy, bo túžby dušu sýtia. Na sopke zúfalosti sa tisíc párov točí, čakajú nových hostí, nelad im ziera z očí…[14] Vznik rukopisu možno určiť len približne z Royovej poznámky po jeho okraji: „Poslané dr. M. Lukáčovi 28. XI. 1935. Tá istá poznámka je i pri básni Scintilla divina. Obidve sú teda z posledných básní Vladimíra Roya. Pravdepodobne sú vôbec jeho poslednými básňami.

Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.