E-mail (povinné):

Ladislav Nádaši-Jégé:
Kritiky

Dielo digitalizoval(i) Michal Garaj, Viera Studeničová, Ina Chalupková, Jana Leščáková, Nina Dvorská, Miroslava Školníková, Daniela Kubíková, Zdenko Podobný, Martina Chabadová.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 61 čitateľov

Sobrané práce Ondreja Kalinu

I. a II. zväzok.

[1]

Vydáva Nakladateľský spolok Tatran v Turčianskom Sv. Martine.

Kalinove[2] práce vyšli napospol ešte dávno pred prevratom. Neboli nikdy krikľavými a ani nebudú, lebo ich autor vôbec nie je tým človekom, ktorý by pracoval na tom, aby umele pútal pozornosť. Kalina je vzdialený použitia akýchkoľvek silných nervových dráždidiel. Neprekračuje kruh dobrých, ba najlepších známych. A vieme všetci: krikľavé, neobyčajné udalosti, ktoré by mali prekvapujúce priostrené zakončenie, sú v živote dedinčana i malomešťana zriedkavosťou. Cudzie sú mu i všetky štylistické pózy a prekrucovania. Nie je podobný tým maliarom, ktorí horúcimi farbami maľujú veľké nič. Kalina sa ponáša na dávnych miniaturistov. Na poldlaňovom štítku zo slonovej kosti namaľuje pestrý, živý obrázok, na ktorom rozoznáš čiastku dňa, stromy, záhrady a život ľudí. Vidíš čisto, o čo ide, vidíš dievča a gavaliera namaľovaných so záľubou a s potešením dopodrobna, a to tým jasnejšie, lebo jeho kresba ukáže rozruchy ich duše. Jeho silná stránka je verné, povedal by som úprimné, podávanie duševných pohybov svojich osôb. Tieto opisy citov a hútania robia dojem prežitosti a frapantnej pravdivosti, a to tým viac, že z rámca každodennosti nebárs vychádzajúc, sú to pocity každému známe.

Kalina dobre vie, čo, prečo a ako píše.

Jeho predmety nie sú nasilu vykonštruované, nervy napínajúce udalosti a jeho životný názor je ďaleký wildeovského a shawovského vtipkovania v podobe cynickej životnej múdrosti, v ktorej majú záľubu mnohí moderní spisovatelia a ktorá je, povedzme si pravdu, veľmi lacná. Kalina je mravný podľa starootcovských príkazov.

Všetky jeho kresby majú jednu zvláštnu pikantnosť. Maľuje naturalistické udalosti slohom talianskych tre- a quatrocentistických humanistických spisovateľov. Boccaccio, Aeneas Silvius[3] schádzajú na um, keď cítime jeho starostlivo vypracované vety.

Kalinov sloh je povedome taký, aký je. Je to sloh ďaleký od naturalistického opičenia, ktoré je také trápne a opovržlivé, keď netrafí klinec na hlavu. Veď málo je protivnejších vecí, ako nepodarené napodobňovanie. Preto jeho pospolité osoby hovoria slohom vzdelaného, rozmýšľajúceho človeka.

Mne je jeho spisovateľská spoločnosť vždy milá a vďačne prečítam jeho práce i opätovne, ľutujúc, že ich je tak málo.

Slovenské pohľady 1923



[1] Slovenské pohľady 39, 1923, č. 1, s. 63 — 64.

[2] Ondrej Kalina — pseudonym Jána Smetanaya (1867 — 1953), prozaika s didaktickými sklonmi, oravského rodáka; študoval na filozofickej fakulte v Prahe v tom čase, keď Jégé tam študoval medicínu; v rokoch 1887 — 1892 bol členom spolku Detvan.

[3] Aeneas Silvius — syn trójskeho hrdinu Aenea, založil kráľovský rod z Alby Longy, z ktorého pochádzali Romulus a Remus.




Ladislav Nádaši-Jégé

— významný prozaik generácie neskorého realizmu, redaktor, literárny teoretik, lekár, znalec jazykov Viac o autorovi.



Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.



Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.