E-mail (povinné):

Ferko Urbánek:
Pánik

Dielo digitalizoval(i) Viera Studeničová, Zdenko Podobný, Erik Bartoš, Jakub Košuth, Katarína Tínesová.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 42 čitateľov

Výstup 31.

Matúš, predošlí.

MATÚŠ: Tu máš čerte kropáč, už je ruka v rukavici. No potom ja darmo bránu zamykám, dvere zatváram a okná zatĺkam, keď si on ju môže docitovať kedy sa mu len zachce. To je už potom múdrejšie, keď budú raz na vždy svoji, aspoň bude už raz pokoj.

BRÁZDA: Matúš, ty kuš! Ty si väčší lotor ako tí dvaja, ktorých pán súsed docitoval. Ja nebanujem, že sa to tak zmlelo, aspoň som sa presvedčil, že človek neučený býva mučený. Od tohoto času predplatím si všetky slovenské noviny a budem čítať dobré knihy, aby som na starosť dohonil, čo som za mladi zameškal. (Ku Katke.) No a čo s tebou počať? Ty — ty falošná falošnica! (Zlostne.) Marš! (Ukazuje na dvere.) Marš! ber sa z môjho domu, kým sa viem v zlosti opanovať, bo ináč ťa zničím…

KATRUŠA (plačúc kľakne pred Brázdu a sopiatymi rukama prosí): Matej! Pre Boha ťa prosím, odpusti mi! Ja viem, že som zvinila a hanbím sa sama pred sebou. Už sa to viac nikedy nestane.

BRÁZDA: Vidíš ju, teraz tu kľačí a plače, ako kajúca Majdalena. No ja nemám sľutovania, bo falošná neverná žena horšia od čerta. Hneď zajtra zadám o rozsobáš.

KATRUŠA (vstane, preľaknuto): Matej!

ANIČKA (prosebne): Otecko, odpustite mamičke!

BRÁZDA: Čit! Ani muk! Ty sa tomu rozumieš ako koza petržalu. Žena k žene drží, ako vrana ku vrane sadá.

MATÚŠ: Gazdičko, nehnevajte sa, ale vy len vašu ženu obviňujete, uverte, že všetky ženy sú si podobné ako vajíčko k vajíčku. Každá sa rada nechá obdivovať, pochvaľovať, hladkať a milkovať a keď manžel je k tomu ťarbavý a sprostý a to nerobí, nuž (stíska pleciami), robí to iný, súcejší. Kto potom vinu nesie? He?

BRÁZDA: Matúš! Ty kuš! Už som ti povedal, ty tomu fígu rozumieš.

MATÚŠ: Hej, veru rozumiem, gazdíčko. Každá žena čertom šije, ale anjel jej ruku drží. Nikde inde nepriatelí sa tak anjel s čertom, ako v žene. Tá najlepšia žena má kus pekla v sebe, ale neni ženy, ktorá by aj kus toho sladkého neba nemala. A má ho aj gazdinká. Venujte jej trochu viac času a — a — (do ucha nahlas) toho lásčiska a budete oba ako v nebi šťastní a blažení.

BRÁZDA: Čušíš?! Ty stará mátoha.

JANÍK: Nehnevajte sa, pán súsed, Matúš má pravdu. Žena je k láske stvorená. Láska je životnou potrebou. Žena bez lásky neobstojí, ako ryba bez vody. Láska blaží nebeskou slasťou, ona otvára nám na zemi raj. Chcete-li byť milovaným, milujte i vy a teraz odpustite!

ANIČKA (lichotive): Otecko drahý, k vôli nášmu šťastiu, odpustite!

KATRUŠA (prosebne s plačom): Matej! Maj sľutovanie, odpusti mi!

BRÁZDA: No, neplač, tentokrát ti odpúšťam.

KATRUŠA (radostne objíme Brázdu): Matej môj, vďaka ti!

BRÁZDA: Katka moja, od dneskajška však začneme život nový.

KATRUŠA: Áno, Matejko. Začneme život, aký sa na statočných poriadnych ľudí svedčí, bo aj ja som sa dnes presvedčila, že každý hriech má svoju pokutu a dosť som vytrpela.

JANÍK: A my vám život váš budeme naším šťastím sladiť.

ANIČKA: Radosť budete mať z nás. (Matúšovi.) A vy, strýčko, tešte sa sľúbenému hriatemu.

MATÚŠ: Vaša radosť je mojou radosťou. Daj vám len Pánbenko zdravia, šťastia, na statočku požehnania, na detičkách rozmnoženia a po smrti — fuk do neba! Amen.

(Opona spadne).

« predcházajúca kapitola    |    Ferko Urbánek

— dramatik, prozaik, básnik, autor vyše 50 divadelných hier s ľudovýchovným a národnobuditeľským poslaním, ktoré dodnes hrajú predovšetkým ochotnícke divadlá Viac o autorovi.Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.