Zlatý fond > Diela > Starobylosť Slovanov v Európe


E-mail (povinné):

Pavol Jozef Šafárik:
Starobylosť Slovanov v Európe

Dielo digitalizoval(i) Eva Lužáková, Lucia Muráriková, Ida Paulovičová, Slavomír Kancian, Katarína Tínesová, Peter Páleník.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (rtf, html)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 93 čitateľov

1. Úvod

Mnohí novší spisovatelia, najmä inonárodní, neveľmi zbehlí v starých dejinách Slovanov, pokladali Slovanov za celkom nový národ, ktorý sa zjavil v Európe až v V. storočí spoločne s Hunmi, Avarmi a inými ázijskými príslušníkmi cudzích jazykov. Že je táto ich domnienka nemálo opodstatnená a mýlna, iste sa presvedčí kritický bádateľ slovanských starožitností čoskoro sám a dokonale, ak sa poobzerá po najstarších prameňoch a pamiatkach či už samého Slovanstva alebo iných európskych kmeňov, a ak sa zamyslí o veci bez predsudkov, všestranne a pozorne. Celá táto rozprava svojimi rezultátmi má poslúžiť — aj keď nie je možné už tuná úplne rozvinúť celé, rozpravu vypĺňajúce pásmo dôvodov na potvrdenie tejto zásadnej pravdy — na dokázanie toho, že národy slovanského kmeňa sú od nepamäti prastarými obyvateľmi Európy, alebo — čo je to isté — od predhistorickej doby boli tu usídlené s inými pôvodnými kmeňmi toho istého plemena, najmä s keltským, nemeckým, litovským, tráckym, gréckym a latinským. Keďže samotná vec je veľmi dôležitá a jej akokoľvek predbežné a krátke, no predsa dôkladné vysvetlenie nám musí ukázať cestu do nasledujúceho výskumu, pravdaže, treba už teraz o nej povedať aspoň prehľadne a predniesť na jej potvrdenie daktoré hlavné dôvody.

Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.