Zlatý fond > Diela > Starobylosť Slovanov v Európe


E-mail (povinné):

Pavol Jozef Šafárik:
Starobylosť Slovanov v Európe

Dielo digitalizoval(i) Eva Lužáková, Lucia Muráriková, Ida Paulovičová, Slavomír Kancian, Katarína Tínesová, Peter Páleník.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (rtf, html)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 86 čitateľov

15. Uzáver

Zo všetkých týchto dosiaľ vysvetlených dôvodov,[179] ak ich zhrnieme a nestranne i kriticky zhodnotíme podľa ich obsahovej závažnosti, s bezpečnou istotou, ako sa zdá, môžeme uzavierať a tvrdiť, že slovanský kmeň, už v najstaršej historickej dobe ľudnatý a skladajúci sa z množstva národov, nemohol vtrhnúť z Ázie do Európy až v čase novšieho sťahovania uralskočudských a tureckých národov, t. j. Hunov, Sabirov, Avarov, Bulharov, Kozarov atď., ale že od pradávna musel tu mať svoje osady a trvalé sídlo medzi sebe príbuznými kmeňmi, t. j. Trákmi, Keltmi, Nemcami a Litvanmi. Svedomitý bádateľ slovanských starožitností iste bude preto pokladať za svoju normálnu povinnosť pôvod a vznik našich slovanských národov hľadať jedine v Európe a vedome sa bude vystríhať, aby sa prenáhlene neocitol v oblasti staroázijskej histórie. Túto, podľa nás jedine správnu cestu chceme tuná nastúpiť aj my. Aby sme však pri prechode z istej a jasnej epochy dejepisu Slovanov z pravej cesty neodbočili a nezablúdili na neistú a temnú, treba nám dať veľký pozor predovšetkým na to, pod akými menami stali sa slovanské národy v čase svojho posledného rozšírenia po Európe v V. a VI. storočí známe okolitým národom, a ktoré krajiny v Európe súvekí spisovatelia označujú za ich vtedajšie alebo predošlé sídlo. Ak zistíme s úplnou istotou vlastné a pôvodné sídla Slovanov pred IV. a V. storočím, azda sa nám potom pošťastí objaviť dajaké nové pramene svetla zo starších gréckych i latinských spisovateľov a iných pamiatok, a nimi rozohnať doterajšiu tmu, ležiacu nad prastarou a najdávnejšou dobou našich prvotných národov.[179] Ako vidieť, dôvody čerpané takmer z jadra samej veci, o ktorú ide, nemohli sa tu v príprave ešte spomenúť. Tak napr. ďalej v nasledujúcom texte dokážeme, že Veltae, Ptolemaiom (175 — 182) umiestení na baltské pomorie, boli predkami slovanských Veletov čiže Luticov,[179] dobre známych neskôr v severnom Nemecku (§ 44, č. 2 — 5). Ak boli Veleti vetvou slovanského kmeňa, o čom nemožno pochybovať, úplne sa tým vyvracajú jalové výmysly o prisťahovaní sa Slovanov z Ázie do Európy v 5. storočí.

[179179] Lutici — kmeň Veletov, obývajúci územia v severnom Nemecku

« predcházajúca kapitola    |    
Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.