Zlatý fond > Diela > Dramatická literatúra 2. O divadle


E-mail (povinné):

Ferko Urbánek:
Dramatická literatúra 2. O divadle

Dielo digitalizoval(i) Viera Studeničová, Pavol Tóth, Daniel Winter, Katarína Tínesová, Andrea Jánošíková, Slavomír Danko.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (rtf, html)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 43 čitateľov

Čo treba vedieť pri usporiadaní divadelného predstavenia

Často sa stáva, že naši ochotníci si nevedia rady, ako postupovať pri žiadosti o povolenie divadelného predstavenia. Preto myslíme, že týchto niekoľkých pokynov bude vítaných.

Amatérske alebo profesionálne usporiadanie divadelného predstavenia nesúvisí len s prácou hercov a režiséra, ale vyžaduje aj administratívnu prácu jednateľa s divadelnými zastupiteľstvami a úradnou vrchnosťou. Znalosť policajných predpisov pre jednateľa je veľmi dôležitá a preto je na mieste, keď sa aspoň stručne o nej zmienime.

Je samozrejmé, že ak chceme poriadať divadelné predstavenie, musíme si k tomu v prvom rade zadovážiť vhodnú divadelnú hru, ktorú režisér, t. j. osoba ktorá je poverená hru nacvičiť, zadelí medzi hercov, pri stálom divadle hercami z povolania, na dedine a v spolkoch hercami-amatérmi, alebo, ako my ich nazývame, ochotníkmi.

Týmto však nie je skončený ešte celý úkol. Treba si zadovážiť autorské povolenie a povolenie vrchnostensko-policajné.

Povolenie autorské

Toto udeľuje spisovateľ divadelnej hry. Vlastníckym jeho právom zostáva po celý jeho život a po smrti na 50 rokov prechádza na jeho dedičov. Po 50 rokoch ním nedisponuje nikto. Keďže však spisovatelia mali s týmto veľmi mnoho ťažkostí a výloh, poverujú niektoré divadelné zastupiteľstvo, ktoré túto funkciu za určitý poplatok za nich vykonáva. Na Slovensku je to Ústredie slovenských ochotníckych divadiel v Turč. Sv. Martine, niektoré hry si zastupuje i Trávniček v Žiline a potom hlavne z češtiny do slovenčiny prepísané hry si zastupujú zastupiteľstvá v Čechách (Máj, Lidové umění, Švejda, Centrum atď.). Ostatne, kto hru zastupuje a kto zadáva právo prevedenia, je uvedené na druhej strane titulného listu v takejto forme: Právo hrať túto hru dáva Ústredie slov. och. div. v Turč. Sv. Martine, ktorému treba každé predstavenie (i opakovanie) vždy vopred oznámiť.

Ako sa to robí?

Ochotnícke spolky, aspoň niektoré, ktoré sú organizované v ÚSOD, vedia, že sú na toto vydané zvláštne tlačivá, ktoré sa vyplňujú dvojmo. Jedno je adresované okresnému úradu a má slúžiť k zadováženiu policajno-vrchnostenského povolenia, druhé s adresou ÚSOD-u má zadovážiť autorské povolenie. Po vyplnení obidvoch tlačív dajú sa tieto potvrdiť na obecnom úrade a s 5 Ks kolkom nalepeným na prvom exemplári a s priloženým nenalepeným 8 Ks kolkom sa pošlú obidve tlačivá na okresný úrad (teraz notárske úrady). Opakujem, druhé tlačivo sa nekolkuje. Notársky úrad potom pošle prostredníctvom obecného úradu povolenie, za ktoré sa platí dávka za úradný výkon, ktorá nie je vo všetkých okresoch jednaká, a Ústredie pošle povolenie autorské priamo žiadateľovi, ktorý je povinný zaplatiť autorský poplatok vo výške od 7 do 10 % z hrubého príjmu. Ak však nemáme po ruke takéto tlačivo, treba napísať žiadosť o povolenie na notársky úrad, kolkovať ako spomínané tlačivo a zároveň druhým listom oznámiť predstavenie Ústrediu. Po predstavení treba zaplatiť 3 % dávku z obratu bernému úradu.


Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam