Zlatý fond > Diela > Výber z knižne nevydaných básní, napísaných do roku 1918


E-mail (povinné):

Vladimír Roy:
Výber z knižne nevydaných básní, napísaných do roku 1918

Dielo digitalizoval(i) Bohumil Kosa, Viera Studeničová, Zdenko Podobný, Karol Šefranko, Lucia Muráriková, Mária Hulvejová, Martin Hlinka.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (rtf, html)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 49 čitateľov

Rozbehnúť sa a nepreskočiť

[1]

Rozbehnúť sa a nepreskočiť, to často býva tak, zvlášť keď je ľahšie stranou bočiť než premôcť chabosť, ľak. Och, divné časy, plné záhad, niet vo vás surmy, krás, niet vo vás nadšenosti záhad, ste železný jak pás. Sloboda, právo frázami sú iba; niet ich, niet, zarudlé nebo nad nami a cestou hlupstva sieť. Kde bohatierskych činov hymny, kde smelosť sŕdc a hláv? Len mĺkvosť, mysle obzor dymný…[1] Báseň je v rukopise nedokončeným fragmentom bez názvu. Našla sa s niektorými Royovými rukopismi v bývalom dome dr. Alžbety Gwerkovej-Gölnerovej v Banskej Štiavnici, ktorá si rukopisy vypožičala k chystanej literárnovednej práci o V. Royovi od rodiny básnika. (Gölnerová, umučená fašistami, sa však už k tejto práci nedostala.) Báseň vznikla okolo roku 1908 — 1909, čomu by, okrem iného, nasvedčovala okolnosť, že ju Roy napísal na ôsmu stranu listu svojej tiež nepomenovanej prózy, ktorej hrdina, vysokoškolák, nesie niektoré autorove autobiografické črty.

Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.