Dielo digitalizoval(i) Bohumil Kosa, Viera Studeničová, Zdenko Podobný, Karol Šefranko, Lucia Muráriková, Mária Hulvejová, Martin Hlinka. Zobraziť celú bibliografiu
Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)
Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo | 58 | čitateľov |
[4]
Otroci otrocké vedia len žalmy…
Prečo je duša moja tekavá, bezmocná v snahe, slabá v súhrnu, oh, prečo nevie utkvieť žeravo, a dá sa zviesť ľsti všednej pokynu? Prečo sa nevie k slncu obrátiť, v útroby chtivo sať plam životný, a vždy len v chmúrnu tôňu chabosti sa rúti, kým sa inde rozodní? Prečo stesk vilný drzo hrdúsi jej spevné hrdlo smrtným záškrtom, keď kedy-tedy sa tiež rozohní za piesňou sladkou prahnúc siným rtom? Prečo tak placho ziera dokola, keď volá chvíľa boja rozhodná a nevie mečom bujne zrachotiť a pohár vôle vypiť až do dna? A tieto vzdychy, časté, otázne, nespokojenca kviľby zaťaté, preto sa vari budia v útrobách, že oči mnohých krvou zaliate!? Snáď preto päsťou často udieram, že chcem byť mnohým spevným prorokom, a užasnute badám v súmraku, že som len biednym, biednym otrokom.
[4] Báseň vyšla roku 1911 v Slovenských pohľadoch roč. XXXI, str. 436. Motto básne „Otroci otrocké vedia len žalmy“ Roy prevzal z vlastnej básne Nač sú mi, nechcem ich (KMH, 41). Aj na tomto fakte prejavuje sa jeden z estetických princípov Royovej poézie, princíp opakovania, ktorý je charakteristický i pre iných príslušníkov k symbolizmu smerujúcej Slovenskej moderny. Vyplýval z úporného úsilia symbolistov používať v poézii len úzky okruh najpodstatnejších slov. Viedla ich k tomu túžba po takzvanom absolútnom, večne platnom diele.
— básnik, prekladateľ, predstaviteľ Slovenskej moderny, kňaz, redaktor Dennice Viac o autorovi.
Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.
Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007
Autorské práva k literárnym dielam