Zlatý fond > Diela > Historia posvätnej piesne slovenskej a historia kancionálu


E-mail (povinné):

Ján Mocko:
Historia posvätnej piesne slovenskej a historia kancionálu

Dielo digitalizoval(i) Bohumil Kosa, Viera Studeničová, Zdenko Podobný, Daniel Winter, Eva Lužáková, Marián André, Katarína Tínesová, Andrea Jánošíková, Miroslava Lendacká, Patrícia Šimonovičová, Jaroslav Geňo, Michal Maga.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 58 čitateľov

Druhé vydanie Tranovského kancionálu z r. 1638

Titul jeho znie: „Písně duchovní, staré i nové, kterýchž cirkev křesťanská při výročních slavnostech a památkách, jakož i ve všelikých potřebách svých, obecných i obzvláštních, s mnohým prospěchem užívá; k nimž přidány jsou písně Dr. M. Luthera všecky, z německé řeči do naší slovenské přeložené od kněze Jiříka Tranovského, služebníka Páně při církvi Svato-Mikulášské v Liptově. Vytištěné v Levoči 1638.“ Formát malej osmorky; má 1003 značených strán a 38 str. registríku. Na ostatnej strane doloženo je: „Vytištěn v Levoči u Vavřince Brewera. Anno. M. DCXXXIX.“ V tom roku bol dotlačený. Nachodí sa v uhorskej knižnici university v Halách pod č. 69. Výtisk tento prináležal niekdy Jurovi Michaelidesovi, jako jeho vlastnoručný podpis z r. 1668, na titulnom liste ukazuje. Je úplný, dobre zachovaný, pekne viazaný.

Je to nezmenený odtisk prvého vydania s tým rozdielom, že predmluva, naučenie kántorom potrebné, latinské pochvalné verše, jako i noty sú vynechané; sloky nie sú číslované, jako v prvom vydaní, ale značkami oddelené. Tlač a ustrojenie je vkusné.

S kancionálom spolu sviazané sú dve knižočky rovného formátu: 1. Modlitby křesťanské za všeliké potřeby každého člověka, jakéhokoli povolání ku každému dni celého týhodne: ranní i večerní z Písma sv. sebrané a vydané od Dr. Jána Habrmana z Abu. Vytištěné v Levoči u Vavřince Brewera L. P. 1656. Niektoré z nich nachodia sa v kancionáli z r. 1653. 2. Katechismus Dr. Martina Luthera, kterýž slove menší, obsahující v sobě nejhlavnější artykule náboženství křesťanského. Tlačený je s výš menovanými modlitbami r. 1656, jako ukazujú složky. Posledný složok modlitieb značený písmenou „S“, zasahuje až do katechismu a v tomto pokračuje sa. Modlitby i Katechismus sú osobitne číslované. Modlitby majú str. 305, Katechismus 77.
Ján Mocko

— evanjelický kňaz, cirkevný a literárny historik Viac o autorovi.Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.