Dielo digitalizoval(i) Bohumil Kosa, Viera Studeničová, Dušan Kroliak, Zuzana Berešíková, Katarína Kasanická, Monika Kralovičová. Zobraziť celú bibliografiu
Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)
Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo | 25 | čitateľov |
40. Optimizmus, pesimizmus
Našu myseľ často ovládne zvláštny cit, ktorého príčinu si často ani približne nevieme vysvetliť. Cit ten môže na nás pôsobiť príjemne i nepríjemne a podľa toho vplýva na všetko naše počínanie. Takéto príjemné, alebo nepríjemné ovládanie mysli nazývame náladou. Vzniká často z príčin nejasných, ale telesné stavy a duševné zážitky majú na náladu veľký vplyv. Ak sa takéto úkazy častejšie dostavujú a opakujú, dodávajú človekovi zvláštny povahový typ.
Nálada javí sa ako dispozícia k určitému citu. V tomto smysle dá sa vravieť o nálade veselej, žartovnej, ironickej, podráždenej a mrzutej. Nálada býva často doznievaním vášne, alebo naopak, prispieva k jej vzniku.
1. Dobrá nálada zjasňuje a spríjemňuje ľudský život. V jasnej nálade i nemilé dojmy, ako to môžeme pozorovať u optimistov (ľudí dôverivých, predstavujúcich si všetko v ružových farbách), zdajú sa krajšími.
2. Chmúrna nálada robí život ťažkým a nepríjemným. Pokazí i príjemné dni, ako je to príznačné u pesimistov (ľudí, vidiacich všetko čierne). Ak sa nálada pre každú maličkosť mení, takých ľudí nazývame rozmarnými, náladovými. S hľadiska spoločenského chovania a dobrého mravu, ľudia náladoví, vrtkaví, nie sú vítanými členmi spoločnosti, lebo sú vo svojich náladách nevypočitateľní. Čo im je teraz príjemné, o chvíľu je im nepríjemné. U nich nikdy nemožno predvídať, ako prijmú dnes to, o čom včera spokojne rozprávali. Náladovosť je neklamným príznakom nevyrovnanej povahy a je opravdivou príťažou pre spolužitie s ľuďmi.
Dobrý spoločenský mrav vyžaduje od nás ovládanie nálad, čo je nielen príkazom sebakázne, ale i jedným z najzákladnejších pravidiel spoločenského chovania. Takt nám káže, aby sme vždy prispôsobovali svoju náladu celku a nikdy nevnucovali nikomu svoju veselú, alebo smutnú náladu. Ak sme v prostredí, kde vládne zármutok, zakujme do oceľových pút vôle a sebakázne svoju veselosť. Zvládnime vášeň z nej vyplývajúcu, aby sme sa nedopustili hrubého porušenia dobrého mravu a taktu. Neznamená to však, aby sme na znamenie súcitu, bez vnútorného jeho zažitia, hneď slzy ronili. Snažme sa vžiť nenásilne do celkovej nálady. Obradné a nezažité prejavy nik od nás nežiada. Vážna tvárnosť a dôstojné chovanie v takýchto situáciách sú účinnejšie, ako preškľabovanie a prúdy krokodilských sĺz. Úzkostlivo sa chráňme pretvárky a z nej vychodiacich prejavov. Ak by sme sa však ešte necítili dosť silnými v sebaovládaní, vyhýbajme radšej takým situáciám, než by sme sa mali prehrešiť proti sebe a proti spoločnosti.
— o autorovi sa zatiaľ nepodarilo nič zistiť Viac o autorovi.
Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.
Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007
Autorské práva k literárnym dielam