Zlatý fond > Diela > Spoločenský lexikon I. Spoločenská dušoveda


E-mail (povinné):

Ľudovít Michalský:
Spoločenský lexikon I. Spoločenská dušoveda

Dielo digitalizoval(i) Bohumil Kosa, Viera Studeničová, Dušan Kroliak, Zuzana Berešíková, Katarína Kasanická, Monika Kralovičová.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 25 čitateľov

III. Nálady

40. Optimizmus, pesimizmus

Našu myseľ často ovládne zvláštny cit, ktorého príčinu si často ani približne nevieme vysvetliť. Cit ten môže na nás pôsobiť príjemne i nepríjemne a podľa toho vplýva na všetko naše počínanie. Takéto príjemné, alebo nepríjemné ovládanie mysli nazývame náladou. Vzniká často z príčin nejasných, ale telesné stavy a duševné zážitky majú na náladu veľký vplyv. Ak sa takéto úkazy častejšie dostavujú a opakujú, dodávajú človekovi zvláštny povahový typ.

Nálada javí sa ako dispozícia k určitému citu. V tomto smysle dá sa vravieť o nálade veselej, žartovnej, ironickej, podráždenej a mrzutej. Nálada býva často doznievaním vášne, alebo naopak, prispieva k jej vzniku.

1. Dobrá nálada zjasňuje a spríjemňuje ľudský život. V jasnej nálade i nemilé dojmy, ako to môžeme pozorovať u optimistov (ľudí dôverivých, predstavujúcich si všetko v ružových farbách), zdajú sa krajšími.

2. Chmúrna nálada robí život ťažkým a nepríjemným. Pokazí i príjemné dni, ako je to príznačné u pesimistov (ľudí, vidiacich všetko čierne). Ak sa nálada pre každú maličkosť mení, takých ľudí nazývame rozmarnými, náladovými. S hľadiska spoločenského chovania a dobrého mravu, ľudia náladoví, vrtkaví, nie sú vítanými členmi spoločnosti, lebo sú vo svojich náladách nevypočitateľní. Čo im je teraz príjemné, o chvíľu je im nepríjemné. U nich nikdy nemožno predvídať, ako prijmú dnes to, o čom včera spokojne rozprávali. Náladovosť je neklamným príznakom nevyrovnanej povahy a je opravdivou príťažou pre spolužitie s ľuďmi.

Dobrý spoločenský mrav vyžaduje od nás ovládanie nálad, čo je nielen príkazom sebakázne, ale i jedným z najzákladnejších pravidiel spoločenského chovania. Takt nám káže, aby sme vždy prispôsobovali svoju náladu celku a nikdy nevnucovali nikomu svoju veselú, alebo smutnú náladu. Ak sme v prostredí, kde vládne zármutok, zakujme do oceľových pút vôle a sebakázne svoju veselosť. Zvládnime vášeň z nej vyplývajúcu, aby sme sa nedopustili hrubého porušenia dobrého mravu a taktu. Neznamená to však, aby sme na znamenie súcitu, bez vnútorného jeho zažitia, hneď slzy ronili. Snažme sa vžiť nenásilne do celkovej nálady. Obradné a nezažité prejavy nik od nás nežiada. Vážna tvárnosť a dôstojné chovanie v takýchto situáciách sú účinnejšie, ako preškľabovanie a prúdy krokodilských sĺz. Úzkostlivo sa chráňme pretvárky a z nej vychodiacich prejavov. Ak by sme sa však ešte necítili dosť silnými v sebaovládaní, vyhýbajme radšej takým situáciám, než by sme sa mali prehrešiť proti sebe a proti spoločnosti.





Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.



Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Prihlásenie do Post.sk Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.