Zlatý fond > Diela > Spoločenský lexikon I. Spoločenská dušoveda


E-mail (povinné):

Ľudovít Michalský:
Spoločenský lexikon I. Spoločenská dušoveda

Dielo digitalizoval(i) Bohumil Kosa, Viera Studeničová, Dušan Kroliak, Zuzana Berešíková, Katarína Kasanická, Monika Kralovičová.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 25 čitateľov

IV. Hnutia duševné

41. City očakávania

Ak pravidlá spoločenského chovania a takt prikazujú nám ovládanie citov a nálad, musíme vedieť ovládať i vlastné hnutia duševné (emócie), ktoré vyjadrujú city očakávania, city pri vnímaní a city, vznikajúce z toho, do akej miery sme zamestnaní. Medzi city očakávania zaraďujeme: 1. nádej, 2. obavu, 3. neistotu, pochybnosť, 4. netrpezlivosť, 5. prekvapenie, 6. sklamanie, 7. uľahčenie.

1. NÁDEJ je veľmi príjemný a ľúby cit, vzbudený očakávaním niečoho vysneného a túžobného, krásneho, milého a príjemného. Je v kresťanskom učení popri viere na druhom mieste. Nádej je také silné hnutie duševné, že vie človeka neraz úplne opanovať a všetko jeho konanie smeruje k tomuto ľúbemu citu. Mučeníci a svätci kresťanskí vedeli opustiť svoje bohatstvá, ba oželeli i život v nádeji večného spasenia. Nádej dodáva človeku podnety k ušľachtilým skutkom, ak, pravda, smeruje za niečím ušľachtilým; podnecuje k zvýšenej činnosti a pôsobí radosť zo života.

2. OBAVA je opakom nádeje. Je to neľúby cit, ktorý veľmi škodlivo pôsobí na všetko počínanie. Kto nepoznal nádej, neverí v nádej, žije v prázdnote, bez radosti zo života.

3. NEISTOTA, pochybnosť je veľmi trápne striedanie obavy a nádeje. Vyznačuje sa častými zmenami nálady, od jarých výbuchov až po úplnú mĺkvosť (klesnutie na mysli).

4. NETRPEZLIVOSŤ vzniká vtedy, ak splnenie našej nádeje neprichádza a neuskutočňuje sa tak skoro, ako sme očakávali. U temperamentných ľudí môže sa tento neľúby cit vystupňovať vo vášnivý hnev a v nepremyslené skutky. Netrpezlivosť a nedočkavosť sú veľmi zlými radcami človeka. Človek netrpezlivý a nedočkavý nielen seba sožiera, ale i svojim spolubližným pripravuje trpké chvíle. Nič mu nie je vhod a pri najmenšej maličkosti vybuchuje v ukrutný hnev.

5. PREKVAPENIE je veľmi ľúby cit. Vyvolaný je zvyčajne predčasným uskutočnením nádeje, alebo, ak jej uskutočnenie predstihovalo naše očakávania. Temperamentní ľudia i pri tomto ľúbom cite ľahko podliehajú vášniam a ich jarým výbuchom. Prekvapená osoba tancuje od radosti, zvŕta sa, objíma kde-koho, od radosti nevie sa kam podieť.

6. SKLAMANIE prežívame vtedy, ak sa nedostaví očakávaný dojem, alebo ak sa nesplní naša nádej vôbec, alebo dostaví sa zlý opak toho, čo sme očakávali. Sklamanie vyvoláva chabú vášeň v podobe vedomia sťaby vyprázdneného, a klesnutie činnosti telesnej. U ľudí, ktorí nevedia v dostatočnej miere svoje city pútať, dostavujú sa v tomto stave neraz veľmi osudné skutky (zúfalstvo, samovražda).

7. UĽAHČENIE vyvoláva nesplnená obava, alebo ak sa dostaví splnenie lepšie, ako sme očakávali.

42. Cit novosti a nudy

Dojmy dosiaľ neznáme, nezvyklé a vzácne nás pútajú a sú pre nás zaujímavými. Ale dojmy každodenné, všedné alebo i významné, ale už známe, kde už vopred vieme, čo bude nasledovať, sú nám nezaujímavými, všednými. Zaujímavosti vyvolávajú cit novosti, nezaujímavosti zasa cit nudy.

Naša myseľ žiada si byť zamestnanou. Primerané jej zamestnanie pôsobí príjemne, prepínanie nepríjemne. Nadpriemernosť dojmov vyvoláva podráždenosť, ochablosť, únavu; nedostatok uspokojenia zasa prázdnotu. Obidva stavy majú za následok dlhú chvíľu. V takých stavoch zdá sa nám minúta hodinou a hodina celou večnosťou. Niektorý prednášateľ má vo zvyku, bez ohľadu na úroveň poslucháčstva, zahrnúť ho celou lavínou ťažko stráviteľných pojmov. Čiastka poslucháčstva, ktorá nestačí sledovať myšlienkový postup prednášateľa, sa nudí. Aby sme sa vyhli vyvolaniu citu nudy, alebo citu neuspokojenia, musíme si v takýchto prípadoch počínať veľmi obozretne. Vyhýbať budeme predmetom, ktoré spoločnosť nezaujímajú, nebudeme ich traktovať rečami o veciach a pojmoch všeobecne známych, a napokon nebudeme sľubovať v ničom prekvapenie, kde to vyvolať v dostatočnej miere nevieme. Skromným a stručným zistením vecí oveľa väčší dojem dosiahneme, ako nekonečnými a rozvláčnymi sofizmami.

43. Rojčenie

Sú stavy, keď myseľ nie je zamestnaná zovnútorne. V takýchto stavoch zamestnáva sa často sama so sebou. Zamyslíme sa, rojčíme. Ak sa však u niekoho takéto stavy dostavujú častejšie, nazývame ho rojčivým.

Očakávanie, prekvapenie, neistota sú veľmi dôležitými činiteľmi v daktorých druhoch umenia. S napätím očakávame, ako sa rozvinie dej románu, ako vyvrcholí dráma, tragédia, veselohra a pod. Tieto city sú složkou, ktorá dodáva pôvab spoločenským hrám, najmä tým, u ktorých je výsledok náhodný. Mnohí ľudia i v živote milujú nádej a prekvapenie, ktoré ukájajú hrou v loterii, v stávkach, dostihoch a pod. Neistota i v malých veciach sa ťažšie znáša a zdoláva, ako najkrutejšia istota.

Túžba za citom novosti ženie slabšie charaktery od pôžitku k pôžitku a zvrhá sa v túžbu za senzáciami.

Čistý cit nudy veľmi kalí spokojnosť, najmä ak vzniká z výkonov každodenne opakovaných.

Rojčivé chvíľky majú svoju zvláštnu čarovnosť. V takýchto chvíľach sladkej záhaľky vznikajú neraz plodné predsavzatia, inokedy sú to iba vzdušné zámky, ktorými sa vyčerpávajú ľudia slabej energie.





Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.



Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Prihlásenie do Post.sk Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.