Dielo digitalizoval(i) Bohumil Kosa, Viera Studeničová, Dušan Kroliak, Zuzana Berešíková, Katarína Kasanická, Monika Kralovičová. Zobraziť celú bibliografiu
Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)
Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo | 25 | čitateľov |
45. Príčiny snáh
Snahy sú činné stavy duševné, ktoré vznikajú dakedy z predstáv, inokedy z citov a neraz i z pocitov. Snahy nás nútia k určitej činnosti a preto vravíme, že snahy sú činné stavy duševné. Podľa sily rozoznávame snahy mocné a slabé. Rozličné stupne sily snahy vyjadrujeme v obecnom hovore slovami: želať si niečo, stáť o niečo, túžiť a dychtiť za niečím, starať sa o niečo. Aby snaha vznikla, načim určitého dojmu. Tento dojem nazývame príčinou snahy. Okolnosti, v ktorých žijeme, našu snahu alebo podporujú alebo potláčajú. Menujeme ich dráždidlami snahy. Dráždidlo na snahu pôsobí tak, že alebo vzrastá, alebo sa umenšuje. Neraz však rastie snaha, i keď jej v tom prekážame. Snahu, pri ktorej sme si vedomí, že môžeme želaného cieľa dosiahnuť, menujeme chcením. Avšak úsudok o tom, či cieľa možno dosiahnuť, je závislý na vyspelosti rozumu a na skúsenostiach.
Ak sa rozhodneme pre nejaký prostriedok na dosiahnutie cieľa, máme hotový úmysel. Ak uskutočníme svoj úmysel, stala sa naša snaha skutkom. Súhrn skutkov je konanie. O človeku, ktorý sa nedá pri výbere prostriedkov s pravej cesty odvrátiť ani pôsobením citov, ani vášní, vravíme, že má slobodnú vôľu. Schopnosť rozhodovania nazývame vôľou. Kto ponechá všetko náhode, alebo volí prostriedky bez rozvahy, o tom vravíme, že je ľahkomyseľný. Kto zasa má naporúdzi výber v prostriedkoch a volí prostriedky nevhodné, o tom vravíme, že pokračuje svojhlave. Ak zasa používa niekto na dosiahnutie svojho cieľa také prostriedky, ktoré inému škodia, toho pokladáme za zlomyseľného.
Snahy sú v tesnej súvislosti ako s predstavami, tak aj s citmi a sú vždy závislé na predstavách. Len to môže byť predmetom túžby, čo si vieme predstaviť. Snahy vyrastajú vývojom a vzdelaním, ako i množstvom predstáv, môžu sa meniť s rozmanitými predstavmi. Predstava vzdelanca je bohatšia a mnohostrannejšia, ako predstava jednoduchého, nevzdelaného človeka.
Pomer snáh k citom je ešte tesnejší. City svojou podstatou — ľúbosti a neľúbosti — sú popudy k činom. Ale veľmi mocné hnutia citové, ako výbuchy vášne a živelnosť náruživosti môžu znemožniť motorickú a psychickú činnosť, ako to môžeme pozorovať pri veľkej radosti, žiaľu i starosti, ktoré znemožňujú alebo hatia činorodú prácu.
— o autorovi sa zatiaľ nepodarilo nič zistiť Viac o autorovi.
Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.
Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007
Autorské práva k literárnym dielam