Zlatý fond > Diela > Slobodné a kráľovské mesto Zvolen


E-mail (povinné):

Juraj Bánik:
Slobodné a kráľovské mesto Zvolen

Dielo digitalizoval(i) Bohumil Kosa, Viera Studeničová, Erik Bartoš, Dušan Kroliak, Andrea Jánošíková, Jana Jamrišková, Darina Kotlárová, Viera Marková, Mária Chvojková.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (rtf, html)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 4 čitateľov

Úvod

Zvolen — maďarsky Ó-Zólyom, nemecky Altsohl, latinsky Veterozolium, niekdy dľa starodávnych listín „Zolum Villa“, t. j. dedovizeň v prastarom smysle — ináč i „Veterizolium“ — leží v Uhrách, v župe, ktorej dalo i svoje prastaré meno, totiž v Zvolenskej, a síce skoro v jej prostriedku, na ľavom brehu rieky Hrona a na pravom brehu potoka Slatiny, ktorý poniže mesta vteká do Hrona pod Pustým Hradom, a potom spolu tečú a púť svoju konajú hlbokou úzučkou dolinou pomedzi vysoké vrchy-hory, ďalej do Tekovskej župy, ta do valného Dunaja pri Ostrihome. Zvolen obrúbený je od južno-západnej strany jakoby strážiacimi ho blízkymi horami, v samom úzadí krásnej obšírnej doliny, ktorá dĺži a rozprestiera sa až k samej Banskej Bystrici, pretekaná strmým, krivotokým Hronom.

Zvolen leží medzi obciami: Rybáre, v ktorých chotáre sú svetochýrne kúpele Sliačske, Lieskovec, Môťová, Mihalková Šúplatka, Podzámčok, kde niekdy Verbőczy svoje „Tripartitum“ napísal, ďalej medzi obciami: Breziny, Bacúr, Ostrolúka, kde zvolenskí luteráni, nemajúc kostola, dlhý čas jako do artikulárnej cirkve na služby Božie chodievali; a ďalej leží medzi obciami Bučou, Turovo-Kováčovou a Hájnikami, ktorá posledne menovaná obec nazývala sa niekdy i ulicou mesta Zvolena.

Zvolen stal sa slobodným a kráľovským mestom v januári roku 1244, v ktorom roku jeho dedovizne prastarobylé práva boly takrečeno potvrdené, — a tak jeho utešená sestra, Banská Bystrica, je o 11 rokov mladšia, čo tiež slobodné, kráľovské a banské mesto. Zvolen je prastarý, a, zdá sa, dľa mojej mienky, už za času narodenia Krista Pána stál on tam na terajšom „Pustom Hrade“, o čom nižšie obšírnejšie.

V sozname písomných listín Zvolena zaznačené stojí nasledujúce:[1][1] A otázne listiny dosť dobre zachované nachodia sa v mestskom archíve v takrečenej železnej škryni.
Juraj Bánik

— slovenský historik, publicista, mestský notár a úradník Viac o autorovi.Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.