Zlatý fond > Diela > Knieža liptovské

Ján Kalinčiak:
Knieža liptovské

Dielo digitalizoval(i) Peter Kolesár.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (rtf, html)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 116 čitateľov


 

Knieža liptovské – román Jána Kalinčiaka, publikovaný na pokračovanie v časopise Slovenské pohľady v roku 1852. Autor ho tvoril ešte počas svojho pobytu na Vindšachte (1845), no dokončil ho až v Modre (1845 – 1852).

V tejto „povesti“ sa Kalinčiak čiastočne odkláňa od romantickej poetiky a približuje sa k estetike realizmu. Jadro textu predstavuje príbeh boja o moc po smrti kráľa Mateja medzi jeho synom Matejom Korvínom a palatínom Zápoľským na konci 15. storočia. Hlavná postava, knieža liptovské, je Ján Korvín, syn kráľa Matiáša, pričom román aktualizuje predovšetkým konflikt medzi šľachtou a kráľom.

Dej je umiestený na Liptov, Gemer alebo Spiš, ktoré autor dôverne poznal. Dejová zložka je oslabená v prospech psychologickej charakteristiky postáv a opisu prostredia. Jednotlivé postavy sú vykreslené pomerne plasticky v celej svojej zložitosti, čo možno vidieť na príklade vodcovských osobností oboch zúčastnených strán: na Jánovi Korvínovi, predstaviteľovi strednej šľachty, a na Štefanovi Zápoľskom, predstaviteľovi vysokej, protikráľovsky naladenej aristokracie. Z tohto rámca vystupuje nielen láska Matiášovho ľavobočka Jána Červeňa k Márii Zápoľskej, ktorá sa napriek všetkým prekážkam prehlbuje, hoci nekončí šťastne, ale aj humoristický opis zemianskej rodiny Ševdovcov, balansujúci medzi kráľom a Zápoľským.

Mnohí literárni vedci (Pišút, Mráz, Hvišč) v súvislosti s týmto dielom hovoria o Kalinčiakovom realizme. Podľa Reného Bílika však to, čo sa zvyčajne označuje týmto termínom, je skôr výrazom pohybov vo vnútri slovenskej romantickej generácie. V texte však nenájdeme tradičnú symboliku slovenského romantizmu, ani exaltované mýtické prvky, v tomto období vývinu literatúry sa totiž upúšťa od týchto romantických rekvizít a dominanciu preberá pragmatická línia.

Literatúra:

HVIŠČ, J.: Slovenská historická próza. Bratislava : LITA, 1988, s. 21 – 22.

MRÁZ, A.: Postavenie Jána Kalinčiaka vo vývine slovenskej literatúry. In: Púť lásky. Bratislava : Slovenské vydavateľstvo krásnej literatúry, 1963, s. 7 – 26.

NOGE, J.: Literárne dielo Jána Kalinčiaka. In: Slovenská romantická próza. Bratislava : 1969, s. 364 – 455.

PIŠÚT, M.: Ján Kalinčiak a jeho literárne dielo. In: Knieža liptovské. Bratislava : Slovenské vydavateľstvo krásnej literatúry, 1960, s. 301 – 315.

ŠALINGOVÁ-IVANOVÁ, M. : Príspevok k štýlu štúrovskej prózy (Štýl prózy Jána Kalinčiaka). Bratislava : Slovenská akadémia vied, 1964.

Autor: Ústav slovenskej literatúry SAV
Ján Kalinčiak

— prozaik, básnik, estetik, literárny kritik, pedagóg; autor romantickej poézie a prózy, teoretik pokúšajúci sa formulovať estetické princípy romantizmu Viac o autorovi.Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.