E-mail (povinné):

Stiahnite si Stálu lásku ako e-knihu

iPadiTunes E-knihaMartinus

Anton Ottmayer:
Stála láska

Dielo digitalizoval(i) Miriama Oravcová, Viera Studeničová, Silvia Harcsová, Daniel Winter, Ivana Hodošiová, Karol Šefranko.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 59 čitateľov

VI. Čo-to o Václavovi

Václav nikdy nezakúsil materinskú lásku. Matka mu zomrela v kvete mladosti po pôrode.

Jeho otec zo žiaľu alebo zo zúfalstva zrazu zmizol. Hovorilo sa, čo naznačovali aj niektoré okolnosti, že sa utopil vo Váhu a podľa obyčaje pochovaný je na brehu. Jeho movitý aj nemovitý majetok spolu s opusteným ani nie jednoročným chlapčekom podľa krajinského práva vzal do ochrany strýko bývajúci v Trnave.

Bezdetný zámožný strýko vychoval Václava ako vlastného syna, nižšie školy navštevoval v Trnave, filozofiu a právo vyštudoval v Prešporku. Okrem vlastného majetku bol vzdelaný mladík aj dedičom bohatstva bezdetného strýka, a keďže príroda ho obdarila i krásou, prívetivosťou a dobrým srdcom, všetci známi ho mali radi. Čo na svete si nepodmaní bohatstvo?

Mladík sa dobre vyznal v práve a jeho fortieľoch, preto ho strýko odviedol do rodnej Trenčianskej, kde dostal vhodné miesto u slúžneho v Hliníku. Jeho veselosť, prívetivosť a iné dobré vlastnosti mu čoskoro otvorili dvere domu Pavla Hlinického, ktorý patril medzi najpoprednejších miestnych občanov. Žofkine modrosivé oči, jej spanilosť, krása i majetnosť si neskúseného a zápalistého Václava ľahko podmanili pod sladké krídla nevinnej lásky, ktorú jej horúco milujúci šuhaj úprimne vyznal iba dva dni predtým, čo mu rybár Vavrinec zachránil život. Horúci bozk a všetku slasť tohto sveta obsahujúce objatie potvrdili vernú a trvalú lásku milencov.

Odvtedy prvou dennou myšlienkou Václava bola krásna, premilená Žofka a žiadosťou želanie, aby žatva trvala celý rok — vo dne v noci, cez zimu, jar, leto i jeseň, lebo jeho milá dozerala každý deň na žencov, a teda v poli sa mu naskytovala jedinečná príležitosť otvorene prejavovať a vyznávať krásnej Žofke svoju horúcu lásku.

Podľa ducha 19. storočia vzdelaného Václava mali radi v celej bytčianskej doline, ba v celej stolici. Na miestnych alebo väčších príležitostných zábavách mohol chýbať hocikto iný, ale Václav nemohol. Poznala ho teda bytčianska dolina, poznalo ho celé okolie. Bol príkladom všetkých dobrých vlastností. Matky požehnané dcérami sa jedna pred druhou všemožne usilovali privábiť Václava do svojich domov a priateľského vzťahu s rodinami. No zvíťazila iba krásna a prívetivá Žofka, pravda — ako ďalej uvidíme — predsa nie bez boja a takmer vylievania krvi.
Anton Ottmayer

— autor sentimentálnych próz, právnik, aktívny organizátor slovenského kultúrneho života v Pešti a Budíne, spoluzakladateľ Spolku milovníkov reči a literatúry slovenskej Viac o autorovi.Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.