Zlatý fond > Diela > Príspevky a recenzie


E-mail (povinné):

Ľudovít Štúr:
Príspevky a recenzie

Dielo digitalizoval(i) Michal Garaj, Bohumil Kosa, Viera Studeničová, Michal Belička, Daniel Winter, Ivana Černecká, Erik Bartoš, Ida Paulovičová, Dušan Kroliak, Slavomír Kancian, Katarína Tínesová, Ľubica Pšenková.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 51 čitateľov

Prosba k vlastencom slovenským

Pozorujúc, že u nás na Slovensku je mnoho ponôs na ťažkosti s porozumením slov, ktoré sú Čechom vlastné, ale u nás sa nepoužívajú a jednako sa v knihách a spisoch vyskytujú, a počúvajúc tie isté ponosy aj z českej strany na slová slovenské v našich spisoch používané, rozhodli sme sa tieto čisto české a čisto slovenské slová zozbierať a ich navzájom vysvetlené vo forme slovníčka s kritikou na svetlo vydať, aby sme tomuto nevzájomnostnému nedorozumeniu koniec urobili.[1] Prosíme teda všetkých čitateľov našich spisov, aby také slová, ktorým nerozumejú, ráčili zbierať a potom ich alebo známym pp. vlastencom, ktorí sú im najbližšie, alebo priamo podpísanému zaslať. Postaráme sa o splnenie ich oprávnených žiadostí.

Taktiež prosíme všetkých veľactených pp. vlastencov, aby vo svojich krajoch a stoliciach ráčili usilovne pozbierať všetko to, čo sa v jednotlivom kraji a stolici najviac urodí a čo a kam sa najviac vyváža i čo sa za tento vyvezený zvyšok utŕži.[2] Potrebujeme to k dôležitým veciam. Máme plnú dôveru v láskavosť a ochotu veľactených pp. vlastencov, drahých krajanov našich.

Ľudovít Štúr[1] … rozhodli sme sa tieto čisto české a čisto slovenské slová zozbierať a ich navzájom vysvetlené vo forme slovníčka s kritikou na svetlo vydať… — tento plánovaný slovník nevyšiel, ani nie je bližšie známe, aký výsledok mala celá akcia. Bratislavskí študenti mali však už predtým podobný diferenciálny slovník česko-slovenský, ktorý obiehal v rukopise.

[2] … pozbierať všetko to, čo sa v jednotlivom kraji a stolici najviac urodí a čo a kam sa najviac vyváža… — nie je vylúčené, že Štúr si chcel obstarať tieto dáta ako podklady pre články do budúcich Slovenských národných novín

Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.