Zlatý fond > Diela > Dramatická literatúra 2. Detské hry príležitostné


E-mail (povinné):

Ferko Urbánek:
Dramatická literatúra 2. Detské hry príležitostné

Dielo digitalizoval(i) Bohumil Kosa, Viera Studeničová, Mária Hulvejová.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 40 čitateľov


 

Cimler František: Srdce

Hra o mládeži a pre mládež v 3 dejstvách. Poslovenčila A. D. Strán 82, cena Ks 4.80.

Javisko: odľahlé priestranstvo v malom meste. Kamene, lavička.

Osoby: Urbanová, Karolova mamička, Nováková, Jankova mamička. Horáková, Ďurkova mamička. Dudáš, Paľkov otec. Janko, Karol, Gusto, Jožko, Rudo, Ďurko, Paľko, chlapci z ľud. a mešt. školy. Oto, Tylda, deti z veľkomesta. Evička, Marienka, Boženka, dievčatá z ľud. a mešt. školy. Anička, Ľudka, deti.

Rekvizity: nožík, dva lístky, plátené vrecko s kostkami, dve koruny, kapsa s nákupom, dvadsaťhaliernik a desaťhaliernik, kniha, okuliare, hodinky, retiazka, bábika, peňaženka s 3 korunami.

Dej: Podľa populárnej poviedky „Srdce“ od italského spisovateľa Edmonda de Amicis, v ktorej sa úchvatne líči láska detí k vlasti, je v tejto hre rovnakého mena majstrovsky spracovaná hra pre mládež v troch dejstvách, ktoré tvoria samostatný celok, ale aj jednotlivé dejstvá môžu byť zahrané oddelene pri rozličných príležitostiach. Vidíme tu deti pri družnej ich hre medzi sebou, vidíme tu deti vonkovské i mestské v spoločnosti matiek na ulici a konečne matky v spoločnosti detí. Pozorujeme reči i činy detí, obdivujeme ich lásku k vlasti, rodičom, učiteľom i k bližnému, poznávame ich vlastnosti, dobré i zlé. Srdce matkino a výsledok materskej výchovy sú dušou hry, ktorá zahraná na pr. pri Sviatku matiek bude poučnou nielen pre mládež, ale aj pre dospelých.
Ferko Urbánek

— dramatik, prozaik, básnik, autor vyše 50 divadelných hier s ľudovýchovným a národnobuditeľským poslaním, ktoré dodnes hrajú predovšetkým ochotnícke divadlá Viac o autorovi.Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.