Dielo digitalizoval(i) Bohumil Kosa, Viera Studeničová, Mária Hulvejová. Zobraziť celú bibliografiu
Stiahnite si celé dielo: (rtf, html)
Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo | 43 | čitateľov |
Príležitostná hra pre deti aj dospelých k výročiu smrti generála M. R. Štefánika v 3 dejstvách. Strán 65, cena Ks 6.—.
Javisko: I. a II. dejstvo: farská izba; III. dejstvo študentská izba.
Osoby: otec, matka, Igor, Paľko, Milan, Oľga, ich deti, Elenka, rechtor, rechtorka, Milka, ich dcéra, Hurban, Trokan, Babka, posluhovačka, Papánek, Kálmár, profesor, starenka, matka Papánkova, Komlósy, úradník.
Rekvizity: detský stolík so stoličkou, veľký stôl, písanky, školské knihy, loďka z papiera, Národnie noviny, potreby k vyšívaniu, biblia, dopis, krížik a povrázok, balík, okuliare.
Dej: V prvom a druhom dejstve sme na košariskej fare, kde poznávame matku a otca nebohého nášho hrdinu, akými boli roduvernymi Slovákmi a v akom duchu vychovávali svoje deti. Matka neraz hovorila k deťom: Nás Slovákov je len hŕstka, treba je nám spolu svorne a v láske žiť. A pán farár Štefánik? Keď k nemu prišiel hlavný slúžny Komlósy a ponúkal mu výhodnú faru, ak bude s maďarskou stranou hlasovať a ak bude za jej rozkvet pracovať, odpovedal rýchlo a hrde: Judášom svojho národa sa nestanem nikdy. Ostanem mu radšej v biede a hlade verný až do posledného dychu. Zaň, keď bude treba, chcem i život obetovať. Na faru chodil i miestny rechtor, takpodobne maďarmi prenasledovaný, ale pevný a nezlomný vo viere, že i nad slovenským národom sa usmeje slniečko šťastia. Rozprávalo sa tu o prenasledovaní Slovákov v Turč. Sv. Martine, o bojoch slovenských dobrovoľníkov v r. 1848, o poprave Vilka Šuleka, ktorého dopis, krížik a kus povrázku zo šibenice ukazuje pán farár svojim deťom, na faru príde raz v podvečer senior z Hlbokého Hurban, vodca slovenských dobrovoľníkov, a z jeho úst čujú Štefánikove deti, v akej porobe žije slovenský národ, a jemu sľubujú mladí Štefánikovci: Igor, Paľko a Milan, že nikdy nesklamú slovenský národ a že budú dobrými bojovníkmi za jeho práva a slobodu. V treťom dejstve stretáme sa v študentskej izbe u Papánkov s Milanom a jeho bratmi Igorom a Paľkom. Všetci by radi domov na vianočné sviatky, ale príde list od otca, že nemôže poslať peniaze na cestu. Situáciu zachráni Milan, ktorý vyzradí bratom, že má z hodín za geometriu a matematiku usporených 9 zlatých, z ktorých sa uhradí nielen cesta, ale zostane i dačo na darky. Odídu nakúpiť darky. Vtom príde k Papánkovým profesor Kálmár, vraj úradne prehliadnuť knihy, ktoré študenti čítajú. Papánek bráni sa rezolutne tejto prehliadke. Vracia sa Milan a ochotne vyzýva profesora, aby si knihy pozrel v jeho otvorenom stolíku. Je to Slávy dcéra, Slovenské pohľady a Slovenská reč na Vzkriesení v Tatrách. Profesor žiada knihy, musí ich vraj spáliť. V tom prípade Milan zostane vo škole, ak nevydá knihy, vyletí zo školy. Milan odmietne vydať knihy, profesor odíde. Na šťastie príde navštíviť študentov ujko Trokan, farár z Kostolného, ktorý prehovorí s profesorom a Milana tak zachráni, ale je rád, že sa Milan tak držal a nevydal slovenské knihy. Pochváli študentov a vyzýva ich, aby nikdy nedali krivdiť sebe, svojmu rodu a národu. Študenti odpovedajú: Nedáme! Budeme s ním žiť a s ním aj umierať!
— dramatik, prozaik, básnik, autor vyše 50 divadelných hier s ľudovýchovným a národnobuditeľským poslaním, ktoré dodnes hrajú predovšetkým ochotnícke divadlá Viac o autorovi.
Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.
Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007
Autorské práva k literárnym dielam