Zlatý fond > Diela > Starobylé zvyky slovenských roľníkov pri poľnej práci


E-mail (povinné):

Stiahnite si Zvyky, piesne, porekadlá ako e-knihu

iPadiTunes E-knihaMartinus

Pavol Socháň:
Starobylé zvyky slovenských roľníkov pri poľnej práci

Dielo digitalizoval(i) Viera Studeničová, Michal Belička, Daniel Winter, Erik Bartoš, Lucia Muráriková, Marián André, Mária Hulvejová, Andrea Jánošíková, Andrej Slodičák.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 80 čitateľov

Predslovo

Cieľom tohoto spisu nie je poučovať o hospodárstve, lebo na to je odborná literatúra hospodárska, ale jeho úlohou je: zvečniť rozličné zvyky, piesne, porekadlá a príslovia, pranostické pravidlá, povery a čary, aké sa medzi roľníckym ľudom v jeho hospodárskom živote od starodávna po otcoch našich dedične prechovávaly a pestovaly s pokolenia na pokolenie a podnes ešte mnohé zachovávajú.

Materiál, ktorý sosbieraný tu podávam, je iste neúplný, ba len čiastočný z toho, čo ešte v pamäti a v živote ľudu v rozličných krajoch všeličo sa nachodí. Maly by byť tiež opisy iných plodín hospodárskych a s tým spojených zvykov, ako i dobytku, hydine a pastierskom živote. To však môže sa opísať vo sväzku druhom, poťažne v rozšírenom vydaní druhom tohoto spisu, jestli totiž najde dosť odberateľov.

Miestami uviedol som i zvyky a povery z Českých zemí i z iných slovanských krajín na porovnanie so zvykami a poverami slovenskými, s ktorými sú veľmi podobné, ba často i totožné.

Napriek tomu je táto knižka ojedinelá tohoto druhu v literatúre hospodárskej. Z nej poznávame život hospodársky na Slovensku a vycítime dušu slovenského roľníka v minulosti i prítomnosti.

Táto moja práca je teda len akousi ukážkou toho, čo sa má sbierať a ako sa má v tomto smere pokračovať a doplňovať. Ja sbieram materiál ďalej a tešilo by ma, keby som našiel spolupracovníkov, ktorí by posielali mi zvyky svojho kraja.

Slobodné učenie sedliacke v Bratislave má veľkú zásluhu, že umožnilo vydanie tejto knihy. Je to korporácia k tomu najpovolanejšia, aby kniha dostala sa do rúk, ktoré budú vedieť si ju oceniť, vážiť a na jej ďalšom zveľadení pracovať.

V Bratislave, 4. mája 1928

Pavel Socháň

Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.