Zlatý fond > Diela > Spoločenský lexikon III. Praktické pokyny pre rozličné príležitosti


E-mail (povinné):

Ľudovít Michalský:
Spoločenský lexikon III. Praktické pokyny pre rozličné príležitosti

Dielo digitalizoval(i) Bohumil Kosa, Viera Studeničová, Dušan Kroliak, Eva Kovárová, Darina Kotlárová, Monika Kralovičová.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 16 čitateľov

V. V obchode

258. Ako si počínať pri nákupe

Prv, než by sme vstúpili do sklepu, musíme si dobre rozvážiť, čo si chceme kúpiť a koľko môžeme na kúpenú vec obetovať. Dobre je však pred vojdením do obchodu presvedčiť sa, či máme pri sebe peniaze, lebo je veľmi trápne, keď máme už veci zabalené a až vtedy zistíme, že nemáme pri sebe peniaze.

Pri vstupe do obchodu a pri obchode treba pozdraviť, a len vo veľkých obchodných domoch, kde je veľká frekvencia obecenstva, upúšťa sa od pozdravenia. Zdvorilý kupec a jeho personál prirodzene má sa snažiť prvý pozdraviť, ale slušný človek nikdy nečaká, až ho pozdravia, ale pozdraví vopred. V prvotriednych obchodoch páni si strhnú klobúk, ak hovoria s majiteľkou, majiteľom, alebo obchodvedúcim. Ináč v malých obchodoch, trafikách, obchodoch ovocím, obchodoch potravinami sa klobúk nestŕha a neodkladá. Mokrý dáždnik treba postaviť do kúta. Ak vstúpime do obchodu s horiacou cigaretou alebo cigarou, prestaneme fajčiť. Ak však možno, nevstupujme nikdy s horiacou cigaretou do takých obchodov, kde sú nahromadené horľaviny, alebo výbušné látky. Na stoličku v obchode si možno sadnúť bez vyzvania, ak je stolička určená zákazníkom.

S kupcom, alebo s jeho pomocníkmi treba si počínať zdvorile a úctivo. Nafúkanci zvyčajne nedobre pochodia, lebo nepočúvajú na dobre mienené rady. Ale ani zveličená dôvernosť nie je na mieste. Komu sa predložené veci páčia, nemusí škrbliť chválou. Kupci veľmi radi počujú, ak zákazník pochváli ich tovar a takémuto zákazníkovi idú vždy ochotne v ústrety.

Veľkej neslušnosti a netaktnosti sa dopúšťajú daktoré rozmaznané slečny a mladé panie pri výbere tovaru. Veľkopansky dajú si narozkladať celé stohy rozličného tovaru a napokon nekúpia nič, alebo keď kúpia dáku drobnosť, pol hodiny sa jednajú a nezabudnú pripomenúť konkurenciu, kde je to vraj lacnejšie i kvalitnejšie. Je tiež neslušné dotýkať sa tovaru špinavými rukami, alebo rukavicami. Ak si niečo obzeráme a vezmeme do rúk, zachádzajme s tým šetrne, aby sme to nezašpinili. Nik nie je prinútený kúpiť vec, ktorá mu nezodpovedá, ale nie je na mieste vec haniť, aby bola dosiahnutá čím nižšia cena. Prvotriedne obchodné domy mávajú pevné ceny a v takýchto obchodoch je vždy výhodné kupovať.

Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.