E-mail (povinné):

Jakub Grajchman:
Dumky

Dielo digitalizoval(i) Viera Studeničová, Karol Šefranko, Katarína Maljarová, Martin Hlinka.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (rtf, html)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 44 čitateľov

Podivný

V temných Smrečinách[1] valasi ohník kladú si v kolibe, pustou nocou vietor šumí, vrchovcami hory hýbe. A tou nocou a tou horou dumný šuhaj postupuje, ku tej valaskej kolibe pomaly sa približuje. „Boh daj šťastia! — sa ohlási — čo robíte chlapci mladí?“ A v tom pušku s pleca sníme, a ku ohňu sa posadí. Sedí pri ňom zamyslený a nič viacej nehovorí, len pozerá, len si myslí, ako ten ohníček horí. Smútok tiahne mu po tvári, sen mu zhýňa mihalnicu a v driemotách klobúk z hlavy nachyľuje sa mu k lícu. Spí a nič nevie o sebe, oheň hasne už pomaly, žiadnej vravy nečuť ďalej, i valasi už pospali. Už noc prešla, svitlo ráno, deň sa belie nad Tatrami a ten z koliby odchodí, ďalej ide zas horami. Pred kolibou tí valasi stoja, za ním pozerajú zadivení, medzi sebou takto zticha povrávajú: „Čo to ozaj za šuhaja, túla sa v zime i v lete, a miesta si najsť nemôže, na tom preširokom svete?“[1] Dolina v Tatrách tak zvaná.
Jakub Grajchman

— dramatik, básnik, učiteľ, revolucionár, člen slovenskej deputácie vo Viedni v r. 1849 Viac o autorovi.Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.