E-mail (povinné):

Jakub Grajchman:
Dumky

Dielo digitalizoval(i) Viera Studeničová, Karol Šefranko, Katarína Maljarová, Martin Hlinka.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (rtf, html)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 44 čitateľov

Beh sveta

Trh je v meste, vozy idú, ľud sa hrnie z hora, z dola, vietor chyce prach po ceste a vrtí ho hor dokola. A tou cestou koč uteká a na koči sedia páni, vedľa tej cesty na medzi, sedí žobrák otrhaný. Idú cestou všeliakí, idú smutní i veselí, zdraví, chorí, mocní, slabí, pekní, špatní, tichí, smelí. Jeden vzdychá, druhý kľaje, jeden spieva, druhý plače, tamten kuľhá o palici, tento na paripe skáče. Neradi sa títo vidia, bočí jeden od druhého, sluha pána nenávidí a chudobný bohatého. Boháč vysoko si vedie, že požíva veci lepšie, z pleca hľadí na chudého, pozdravenie neodrečie. A ja pomyslím si takto: po hre zo šachu figúrky, rovno všetky bez rozdielu, shrnú do jednej škatuľky.
Jakub Grajchman

— dramatik, básnik, učiteľ, revolucionár, člen slovenskej deputácie vo Viedni v r. 1849 Viac o autorovi.Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.