E-mail (povinné):

Jakub Grajchman:
Dumky

Dielo digitalizoval(i) Viera Studeničová, Karol Šefranko, Katarína Maljarová, Martin Hlinka.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (rtf, html)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 44 čitateľov

Čas

Čas je večný, nekonečný, prísny pestún života, v ňom povstáva a končí sa každá rozkoš a psota. A všetko sa v čase deje, každá krivda, každá zlosť; každý ples a každý smútok, každý hriech a každá cnosť. Prejde zima, prejde leto, a po lete zima zas, a tak všetko sa pomíňa iba večne trvá čas. Ale aj ten čas sa míňa, míňa sa a neminie, i to čo prítomne myslím, teraz je a viac už nie. Míňa sa a navždy trvá ten na večné veky čas, a v tom nekonečnom čase čujem večný Boha hlas. Čas je vek boží, stvorenstvo je trón Boha živého, a nevýmluvnej krásoty príroda odev jeho. Človeče, jestli vo viere tvoja duša ti klesá, podívaj sa na jasavé, večnoveké nebesá. Na tie hviezdy, čo sa v noci na oblohe jasajú, ktoré boly pred vekami, dnes i večne trvajú. Jasajú sa, ligotajú nebošírym sklepením, by duch veril, že je večný a pod božím riadením.
Jakub Grajchman

— dramatik, básnik, učiteľ, revolucionár, člen slovenskej deputácie vo Viedni v r. 1849 Viac o autorovi.Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.