E-mail (povinné):

Jakub Grajchman:
Dumky

Dielo digitalizoval(i) Viera Studeničová, Karol Šefranko, Katarína Maljarová, Martin Hlinka.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (rtf, html)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 44 čitateľov

Ak hľadí naň, tak hľadí

Dvaja priatelia sú v chyži, jeden z nich leží chorý, druhý sedí. Ten nemocný takto k nemu hovorí: „Umieram! — Duch odletuje preč odtiaľto, neviem kam! zemská česť, rozkoš a sláva márnosť jest, — i život sám! Ach, kamže sa on poberá a jak by to malo byť? keď jestvuje — neumiera, nutno mu je večne žiť! Cítim, ale to nevidím, odkiaľ vietor povieva, že sa hýbe, pozorujem, neviem, kde sa podieva. Ó večnosť, kam ma sprevádzaš? žalostí duša moja! No, — verím že ma privedieš do prístavu pokoja! A ten prejde sa po izbe a k nemu sa posadí; ako koná, ako stydne, ak hľadí naň, tak hľadí.
Jakub Grajchman

— dramatik, básnik, učiteľ, revolucionár, člen slovenskej deputácie vo Viedni v r. 1849 Viac o autorovi.Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.