E-mail (povinné):

Jakub Grajchman:
Dumky

Dielo digitalizoval(i) Viera Studeničová, Karol Šefranko, Katarína Maljarová, Martin Hlinka.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (rtf, html)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 44 čitateľov

Pokiaľ starý pán Boh žije

Načo sa máš vždy len starať, o to, čo má nastávať; pokiaľ starý pán Boh žije, nemáš sa čo obávať! Dobre Pán vie, čo nám treba, či zármutok, či radosť; každý, každučičký deň má na svojom trápení dosť. Vtáctvo nebeské neseje a živnosť mu prispieva; poľné kvieťatko nepradie a pekne sa odieva. Tak máš poznať vôľu božiu a tak v Boha veriť máš, že ti pošle pomoc vtedy, keď sa ani nenazdáš. Nado všetko má ti ale najzvláštnejšie zdravie byť, čo je zdravie, to nemocný, to len ten zná oceniť. Za prešlým, nezmeniteľným znášať žiale a bôle, to by bolo škoda zdravia, škoda času a vôle. Ak len vždy o minulosti, budúcnosti rozjímaš, zbavuješ sa tých radostí, ktoré v prítomnosti máš. A tak tvoje živobytie, samá starosť, samý žial, natrápiš sa — a po smrti, prikryjú ťa hŕbkou skál. Každým dňom sa život kráti a chytro sa míňa čas; i žime a radujme sa, veď žijeme iba raz!
Jakub Grajchman

— dramatik, básnik, učiteľ, revolucionár, člen slovenskej deputácie vo Viedni v r. 1849 Viac o autorovi.Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.