E-mail (povinné):

Jakub Grajchman:
Dumky

Dielo digitalizoval(i) Viera Studeničová, Karol Šefranko, Katarína Maljarová, Martin Hlinka.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (rtf, html)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 44 čitateľov

Zadumený pútnik

„Kamže ešte tak neskoro? už je predo dvermi noc; či ťa túžby, žiale ženú, či ťa tajná ženie moc? Nechoď, nechoď, tma je všade a otupno cez hory, stretnú ťa na križných cestách tmavej noci potvory.“ Pútnik mlčí, nič nevraví, chmurným okom pozerá a do clivej, tmavej hory plachým krokom zaberá. Pustým lesom, dúbravami blúdi dáky čierny pes, ale on sa neobzerá tade idúc, cez ten les. Tam na zámku zboreninách trúdny kuvik kuviká, on len ide o samote, v tmavej hore zaniká. Búrka letí, hromy bijú a víchor mu trhá plášť; on len ide, nepostáva, horou šumí valný dážď. Prejde hory, doly vrchy, prejde celý sveta kruh, a či najde to, čo hľadá, po čom túži jeho duch?
Jakub Grajchman

— dramatik, básnik, učiteľ, revolucionár, člen slovenskej deputácie vo Viedni v r. 1849 Viac o autorovi.Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.