Zlatý fond > Diela > Dramatická literatúra. Doplnok


E-mail (povinné):

Ferko Urbánek:
Dramatická literatúra. Doplnok

Dielo digitalizoval(i) Michal Garaj, Viera Studeničová, Daniel Winter, Erik Bartoš, Lucia Muráriková.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 34 čitateľov

Elen Jarko: Originál tety Kristíny

Žart v 1 dejstve.

Dekorácia: Vkusne zariadená izba.

Osoby: Hronec, geometer, Juliana, jeho žena, Kristína, ich tetka, Ida, jej dcéra, Smelý, architekt, Zuzka, slúžka.

Rekvizity: Ručná práca, čokoláda, obraz s jeleňmi, obraz zo srnkami, revolver, cestovné kufry, obrazy.

Dej: Novomanžel Roman Hronec nie je práve nadšený tým, že mu testina ohlásila svoju návštevu. Nerád sa vyberá uvítať ju na nádražie a len po mrzutosti so ženou dá zavesiť obraz — originál tety Kristíny, — ktorá sa považuje za neuznaný maliarsky talent. Povolí, ale súčasne so svojím priateľom Smelým dohovorí si plán, podľa ktorého Smelý má obraz ukradnúť. Teta Kristína príde a už od slúžky Zuzky sa dozvie, že jej obraz bol na povale. Už z prvých dojmov sa jej poriadok v rodine neľúbi a chce tu zjednať patričnú nápravu. Vystopuje ako odvážna moderná žena, ktorá s revolverom prichytí aj architekta Smelého ako chce ukradnúť jej originál a zatvorí ho do komory, kde práve jej dcéra Ida hľadala nejaké veci. Pobúri celý dom a chce volať policiu. Horko ťažko sa podarí Hroncovi prekaziť tento čin a nepozostáva mu iné, než aby vec vysvetlil. Zo Smelého urobí zlodeja z umeleckej vášne a tak sa tomuto dostane nielen originálu Hroncovho, ale aj iného od tety Kristíny a s ním aj jej dcéra Ida vo vlastnej podobe.
Ferko Urbánek

— dramatik, prozaik, básnik, autor vyše 50 divadelných hier s ľudovýchovným a národnobuditeľským poslaním, ktoré dodnes hrajú predovšetkým ochotnícke divadlá Viac o autorovi.Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.