Zlatý fond > Diela > Dramatická literatúra. Doplnok


E-mail (povinné):

Ferko Urbánek:
Dramatická literatúra. Doplnok

Dielo digitalizoval(i) Michal Garaj, Viera Studeničová, Daniel Winter, Erik Bartoš, Lucia Muráriková.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 34 čitateľov

Elen Jarko: Ej, horička zelená

Opereta v 3 dejstvách. Hudbu složil Janko Pelikán.

Javisko: I. dej.: uprostred dediny — vpravo hostinec. II. dej.: záhradná reštaurácia. III. dej.: čistinka v lese so skautským stanom.

Osoby: Horák, hostinský a rychtár, Rozália, jeho žena, Marienka, ich dcéra, Milka, speváčka, ich chovanica, Klenovičová, statkárka, Klenovič, jej syn, Trtol, šofér, Skurák, gazda, Milo, Laco, Jano, Vlado, vysokoškoláci, Bebravý, sluha, ľud, mládenci, dievčatá.

Rekvizity: Tabuľa s nápisom „Hostinec“, druhá s nápisom „Rychtár“, strom, stôl, stoličky, obecný bubon, papierik, s ktorého Mišo číta oznamy pri bubnovaní, šoférsky oblek a okuliare proti prachu, poháre, víno, obrus, kytara, okrúhly stôl, lampiony, poháre s pivom, vreckový nožík, skautský stan, vlajka na stožiari, ťahacia harmonika, kukanie kukučky.

Kroje: Sedliacke i občianske.

Dej: Absolventovi poľnohospodárskej akademie Dušanovi Klenovičovi stala sa na ceste domov nehoda. Auto zastalo medzi dvoma dedinami a tak bolo treba ísť pre poťah do bližšej z nich. Poslal ta svojho šoféra Trtola, ktorý sa dostal do hostinca rychtára Horáka, ale ďalej nie. Tam ho upútala rychtárova dcéra Marienka, ktorej sa tiež pozdával a tak bolo kamarátstvo hotové. Pánovi nepozostávalo ako ísť za šoférom peší a posúriť ho. Ale to sa mu nepodarilo, lebo na prvý pohľad zamiloval sa do rychtárovej chovanice Milky a rozhodol sa prespať v hostinci a len na druhý deň sa dať na ďalšiu cestu. V dedine bola nespokojnosť so zákazom, ktorý v mene rychtára dala vybubnovať rychtárka. Zakázala prechádzky v lesíku Krásna Hôrka a proti tomu sa mládež búrila. Prvými previnilcami proti zákazu boli skauti-vysokoškoláci, Dušanovi priatelia; ale nielen že obmäkčili rychtárku ale usporiadali aj veselú zábavu na ktorej sa Milka s Dušanom a Marienka s Trtolom sblížily ešte viac. Ľúbilo sa to aj rychtárovi a rychtárke, ktorá časť vlády postúpila svojmu manželovi, aby z neho urobila chlapa na mieste. Ale Dušan mal konkurenta pri Milke a tým bol dedinský mládenec Peter, ktorý v žiarlivosti Dušana pichol nožom. Tu sa celá vec objasnila a rychtárovci nič nenamietali proti sňatku chovanice s Dušanom. Nie už tak spokojní boli s Trtolom, ale aj tu, majúc na zreteli šťastie svojej dcéry, svolili a tak sa v dedine chystali na dve svadby. Dušan odviedol si nielen matku, ale odpustil aj Petrovi a tak nič nekalilo tento sviatok malej dediny, ktorá sa ho chystala osláviť v Krásnej Hôrke, kde zas slávnostne zrušili vydaný zákaz. Najväčšiu radosť zo všetkého mal sluha Mišo, ktorý držal s tou stranou, na ktorej sa mu viac ušlo. A ušlo sa mu toho dosť na obidvoch stranách. — Opereta je ľahká, veľmi pôsobivá, spevy melodické a vhodné na akékoľvek javisko. Vyspelejším ochotníkom ju môžeme skutočne len odporúčať.
Ferko Urbánek

— dramatik, prozaik, básnik, autor vyše 50 divadelných hier s ľudovýchovným a národnobuditeľským poslaním, ktoré dodnes hrajú predovšetkým ochotnícke divadlá Viac o autorovi.Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.