Zlatý fond > Diela > Dramatická literatúra. Doplnok


E-mail (povinné):

Ferko Urbánek:
Dramatická literatúra. Doplnok

Dielo digitalizoval(i) Michal Garaj, Viera Studeničová, Daniel Winter, Erik Bartoš, Lucia Muráriková.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 34 čitateľov

Korček-Rudín Fero: Chopin

Epizoda zo života veľkého skladateľa v 1 dejstve. Vyšlo v Príležitostných scénach a dramatizáciach ako 21. sväzok. Strán 24, cena 3.— Ks.

Osoby: Profesor, Chopin, Maria, Konstancia, jej dcéra, Hrabovský, Henrik a Adam, Chopinovi priatelia.

Dekorácia: Útulný kútik v záhrade.

Rekvizity: Záhradná lavička, letohrad, vodomet, dáždnik, notový papier, kvet margarety, krabička s prsteňom, list.

Kroje: meštianske, ako sa nosily v Poľsku r. 1830.

Dej: Národný útisk Poliakov v roku 1830 dostúpil vrcholu. Poliaci, najmä t. zv. Mladá Poľska, osnuje spiknutie, ktoré má vypuknúť už za niekoľko dní. Zainteresovaný je na ňom aj skladateľ Chopin, s ktorým má jeho profesor trápenie, nakoľko o klavír sa vôbec nestará a celý jeho záujem sa sústreďuje na revolúciu a krásnu Konstanciu, do ktorej je zaľúbený a ktorá jeho lásku opätuje. Priatelia by ho však radšie dostali za hranice. Upozornia profesora, ktorý práve dostal potvrdenie z Viedne o koncerte. Chopin sa však vzpiera, nechce odísť, hoci sa aj o Konstanciu uchádza bohatý obchodník Hrabovský a matka mu ju už sľúbila. Profesor vie, že pomôcť mu môže len Konstancia a preto len ju požiada o to, aby Chopinovi pri stretnutí ukázala úplný nezáujem o jeho osobu. V dojímavej scéne premôže Konstancia svoju lásku, zraní Chopina na najcitlivejšom mieste. Miesto valčíku lásky odnáša si rozhodnutý Chopin sklamaný sen mladosti a Konstancia v slzách padá do náručia profesorovi, zachrániac tak Chopinovi život.
Ferko Urbánek

— dramatik, prozaik, básnik, autor vyše 50 divadelných hier s ľudovýchovným a národnobuditeľským poslaním, ktoré dodnes hrajú predovšetkým ochotnícke divadlá Viac o autorovi.Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.