Zlatý fond > Diela > Dramatická literatúra. Doplnok


E-mail (povinné):

Ferko Urbánek:
Dramatická literatúra. Doplnok

Dielo digitalizoval(i) Michal Garaj, Viera Studeničová, Daniel Winter, Erik Bartoš, Lucia Muráriková.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 34 čitateľov

Urbánek Ferko: Kristus kráľ

Obraz zo života v 3 dejstvách. Spisy Ferka Urbánka, sv. 36, strán 36, cena 5.— Ks.

Dekorácia: I. dej.: les, II. dej.: chudobná izba, III. dej.: ako II.

Osoby: Brezňan, robotník, Hana, jeho žena, Ondrej, Helenka, Anička, ich deti, Vavrušková, bohatá vdova, Javor, hájnik, Karol, Ferko, Ondrejovi priatelia, Katka, Veronka a Valika, Helenkine priateľky.

Rekvizity: strom, svätý obraz, kríž, ornát, kvety, zariadenie chudobnej izby, moch, posteľ, starý kabát, chlieb, fazuľa, knihy, košík so zemiakmi.

Obsah: V každej Urbánkovej hre najdeme zdravé jadro, ktoré v značnej miere doplňuje dejovú kostru. V hre „Kristus Kráľ“ Urbánek postavil za základ nábožnosť, ale tú pravú a precítenú, ktorej symbolom sú v prvom rade deti. Tu sú to deti neverca robotníka Brezňana, z ktorých najmä syn Ondrej je stelesnením vlôh služebnika Božieho. Chce byť kňazom, ale nezamestnaný a neverou v zlej spoločnosti nasiakly otec mu v tom bráni a keď chlapec usporiada procesiu na počesť Krista Kráľa, vyženie ho z domu. V rodine panuje bieda a hlad, ale v najväčšej núdzi sa Boh vždy o ňu postará. Pomery sa však zmenia, deti najdú plnú peňaženku zemepána, ktorý odmení poctivých nálezcov tým, že vezme otca do práce. Tento vidí, ako Boh drží ochrannú ruku nad rodinou, ale napraví ho len nešťastná príhoda v lese, keď ho privalí strom a akoby zázrakom zostane pod jeho vetvami zdravý a nezranený. Len vtedy vstúpi do seba a vráti sa k viere v Boha, v ktorej bol vychovaný. Po tomto prerode tým väčšia je radosť v zaopatrenej rodine, keď syn, ktorého vyhnal z domu pre vieru a nábožnosť, vráti sa po troch rokoch domov, ako klérik, budúci sluha Boží, čo bolo vždy jeho cieľom a veľkou túžbou.
Ferko Urbánek

— dramatik, prozaik, básnik, autor vyše 50 divadelných hier s ľudovýchovným a národnobuditeľským poslaním, ktoré dodnes hrajú predovšetkým ochotnícke divadlá Viac o autorovi.Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.