Zlatý fond > Diela > Dramatická literatúra. Doplnok


E-mail (povinné):

Ferko Urbánek:
Dramatická literatúra. Doplnok

Dielo digitalizoval(i) Michal Garaj, Viera Studeničová, Daniel Winter, Erik Bartoš, Lucia Muráriková.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 34 čitateľov

Viola chce k filmu

Opereta v 3 dejstvách s premenou. Slovenský text napísal Jarko Elen. Do češtiny previedol Miloš Šimáček. Hudba P. Petríka-Čelovského. 12 muž., 6 žien, sbor. Salón, halla a zámocký park. Premena: Turecký hárem. Cena libreta Ks 5.—.

Hlavné úlohy: Zámožná distingvovaná dáma (charakterná milovnica, spieva). Viola, jej dcéra, horuje pre film (milovnica, spieva). Mladý elegantný doktor (charakt. milovník, spieva). Statný, asi 50ročný plantážnik (typický zjav aklimatizovaného Braziliána, spieva). Starý šľachtic (smiešny seladon, spieva). Mladý študent, snílek, holčičkár (mladokomik, spieva).

Stredné úlohy: Šľachtický sluha a panská (veselé milovnícke dueto, spievajú). Elegantný šéf filmovej agentúry a jeho režisér (podvodníci). Mladé, temperamentné dievča. Mladučká filmová hviezda. Sluha filmovej agentúry (komik, spieva).

Menšie a malé úlohy: Mladé, milé dievča z lepšej spoločnosti. Filmový operatér. Policajný úradník. Dvaja strážnici (epizody).

Sbory: Sbor filmových hviezd (spieva). Sbor strážnikov (spieva). Hostia a gratulanti (spievajú).

Dej: Viola, dcéra zámožnej vdovy, veľkostatkárky Veselskej, zlákaná šéfom filmovej agentúry Rakowskim, cez protesty ju milujúceho doktora Opolského, utečie k filmu. V patách je jej potreštený bratanec Fredy. Obidvaja utečú z večierku na zámku grófa Andaházyho, ktorý sa práve chystá prehlásiť svoje zasnúbenie s Veselskou (aby sa zachránil z finančnej tiesne), keď sa objaví dávny milenec a švagor Veselskej, strýc Peter, plantážnik z Brazílie. Peter, demokrat, stretne sa s grófom a Veselskú si odvedie. Viola a Fredy octnú sa zatiaľ vo filmovej halle, kde po veselom dobrodružstve Fredyho v úlohe sultána, poznajú rub slávy filmového života. Padli do rúk filmových podvodníkov, ktorí na nich vylákali vysoké kaucie. Violy sa chce zmocniť spoločník Rakowského, režisér Schwartz, ale už je tu strýc Peter s dr. Opolským, aby uprchlíkov prinútili k návratu, keď súčasne vtrhne na scénu policia, ujme sa filmových hviezd a podvodníkov zatkne. Druhé sklamanie čaká na Violu, keď vidí Opolského v náruči s jeho novou snúbenkou Martou. Jej radosť je tým väčšia, keď sa ukáže, že snúbenku hrala jeho temperamentná sesternica, aby Violine pyšné srdce navždy vyliečili. Večierok na oslavu 20. narodenín Violy končí jej zasnúbením s Opolským, zasnúbením Petra s Veselskou, a tretí pár snúbencov tvorí veselá dvojica: sluha Ján s panskou Mary. Grófa odškodní Peter tým, že za veľké peniaze odkúpi jeho statky. Na Fredyho ale, ktorý vyznáva Marte opäť lásku, keď opustil svoju Anečku aj filmovú hvezdu Liu, poštve celý sbor hviezd, takže Fredy prchá z kolbišťa lásky ako milovník lásky, k ženbe nezralý a dôkladne vyliečený.
Ferko Urbánek

— dramatik, prozaik, básnik, autor vyše 50 divadelných hier s ľudovýchovným a národnobuditeľským poslaním, ktoré dodnes hrajú predovšetkým ochotnícke divadlá Viac o autorovi.Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.