Zlatý fond > Diela > Dramatická literatúra. Doplnok


E-mail (povinné):

Ferko Urbánek:
Dramatická literatúra. Doplnok

Dielo digitalizoval(i) Michal Garaj, Viera Studeničová, Daniel Winter, Erik Bartoš, Lucia Muráriková.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 34 čitateľov

Pilous Václav: Na maškarnom plese

Fašiangová veselohra v 1 dejstve.

Osoby: Petráš, továrnik, Bartek, továrnik, Ela, speváčka, Mici, študentka, jej priateľka, Ľudo a Emil, študenti, profesor, Široký, cigánka, Pierot, masky.

Dekorácia: tanečný sál, pripravený k maškarnému plesu.

Rekvizity: úbory masiek, kytica, list, peniaze.

Dej: Továrnik Bartek necíti sa dobre na maškarnom plese, kde je aj s mladou speváčkou Elou, ktorú dal vyškoliť a chce si ju vziať aj za ženu, len zdá sa mu, že je pre ňu pristarý. Hoci mu to aj jeho priateľ Petráš vyhovára, poradí mu, aby jej to všetko napísal a jej poradí, aby mu vrátila šperky a tým mu dala na vedomie, že ju srdce tiahne inam. Zatiaľ, čo Petráš i Bartek vybavujú svoje súkromné veci, dostanú sa do sálu dvaja študenti, Ľudo a Emil, ktorí použijú masiek obidvoch továrnikov a dostanú sa do spoločnosti, kde si ich potom miešajú a obidvaja tu prežijú niekoľko dobrodružných momentov, ktoré im vynesú nielen peniaze, ale aj Ľudo najde svoje dievča a stretnú sa so svojím profesorom, ktorý, nepoznajúc ich, slúbi Emilovi — ako továrnikovi, — že obidvoch žiakov, ktorí sú na prepadnutie, vyskúša. Spústa komických situácií končí sa tým, že obidvaja študenti uspokojení s úspechom, ktorého dosiahli, odchádzajú aj s Ľudovou Mickou z prostredia, ktoré sa im stálou zámenou osôb a prítomnosťou profesora dejepisu stávalo krajne nebezpečné.
Ferko Urbánek

— dramatik, prozaik, básnik, autor vyše 50 divadelných hier s ľudovýchovným a národnobuditeľským poslaním, ktoré dodnes hrajú predovšetkým ochotnícke divadlá Viac o autorovi.Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.