Zlatý fond > Diela > Dramatická literatúra. Doplnok


E-mail (povinné):

Ferko Urbánek:
Dramatická literatúra. Doplnok

Dielo digitalizoval(i) Michal Garaj, Viera Studeničová, Daniel Winter, Erik Bartoš, Lucia Muráriková.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 34 čitateľov

Urbánek Ferko: Vrahyňa

Obraz zo života v 4 dejstvách. Strán 58, cena 6.— Ks.

Osoby: Taraba, robotník, Tereza, jeho žena, Janko a Anička, ich deti, Ondrásik, sklenár, Katuša, jeho žena, Petráň, košikár, Dora, jeho žena, Šimončiak, žobrák, četníci (2), Zámocký, rychtár, Johanka, jeho žena, Martin a Helenka, ich deti, Zábrežný, gazda, Mariša, jeho žena, Janko a Anička, ich chovanci.

Dekorácia: I. dej. chudobná izba, II., III. — IV. dejstvo sedliacka izba.

Rekvizity: obyčajná posteľ, sláma, plachta, staré pokrývky, lavica, stôl, kríž, lavica, bahniatka, koláč, palica, sekera, pekný stôl, lavica, sedliacke stoličky, vankúše, obrazy svätých, noviny, koš s koláči, víno, mäso, poháre, misy a taniere, vyšívaný ručník pre mládenca, ručná práca, oknárska krošna, peniaze.

Dej: V dome robotníka Tarabu je bieda a plač. Taraba sa úplne spustil, pije pri každej príležitosti a nielen že žena od neho žiadne peniaze nedostane, ale vezme jej ešte aj tie, čo si sama zarobí deťom a sebe na kus chleba. Za búrlivej a strašlivej noci zaspávajú deti len po kuse koláča, ktorý im nadelil starý žobrák, žiadajúci o nocľah. Bola to však aj pre neho ťažká skúška, lebo skončila sa smrťou opitého Tarabu, ktorý chcejúc sekerou zabiť ženu, zabil seba. Súsedia a četníci našli zúfalú ženu nad jeho chladnou mrtvolou. Tarabovú zavreli a odsúdili pre vraždu muža na 15 rokov a jej deti vzala si do opatery blízka rodina v inej obci. Na strašný zločin sa zabudlo, deti vyrástly ako zdarní chovanci bohatého gazdu Zábrežného, ktorý im chystá svadbu. Práve v tom najkrajšom okamihu sa rozletela zvesť, že Janko a Anička sú deti vrahyne Tarabovej, ktorú bývalý svedok poznal v starostlivej, úprimnej a svedomitej Lipňovej, ktorá bola skutočne pravou rukou nemocnej, ba umierajúcej gazdiny. Rychtárska rodina, do ktorej maly obidve deti prísť, nechcela sa pohaniť tým, že má zaťa a nevestu deti vrahyne. Lipňová sa priznala, že je matkou detí, ale jej tvrdenie, že nie je vrahyňou, bolo márne. Šťastie detí sa rúcalo, predznaky sa vzmáhaly a matke, stíhanej už toľkým nešťastím, vznikalo nové utrpenie. Bolo sa treba rozhodnúť a tým rozhodnutím pre ňu bol odchod tam, kde ju nikto nepozná. Tu sa však ozvala i láska detí k matke a tie boly rozhodnuté odísť s ňou. Zábrežnému ako vdovcovi zostaly dve možnosti: nechať Lipňovú odísť i s deťmi a zostať sám, alebo vziať si ju za ženu. Krajšou a ľudskejšou možnosťou sa zdala tá druhá a preto sa postavil proti všetkým. Nebolo toho však treba, lebo v rozhodujúcom okamihu prichádza starý žobrák, v ktorom Janko poznáva onoho, ktorý ich nasýtil koláčom a bol svedkom výjavov tej strašnej noci, ktorá z milujúcej a nešťastnej matky podľa zákona a predsudkov urobila — vrahyňu.

Žobrákovo vysvetlenie nielen že smylo všetku vinu s matky-trpiteľky, ale vrátilo aj šťastie jej deťom, lebo rychtárovci vidiac odhodlané rozhodnutie Zábrežného sňatkom s Tarabovou dokázať to, že neverí v jej vinu, vďačne požehnali mladým, ktorým na utrpení a bolestnom živote nešťastnej matky — vyrástol nový život a vytúžené šťastie.
Ferko Urbánek

— dramatik, prozaik, básnik, autor vyše 50 divadelných hier s ľudovýchovným a národnobuditeľským poslaním, ktoré dodnes hrajú predovšetkým ochotnícke divadlá Viac o autorovi.Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.