Zlatý fond > Diela > Dramatická literatúra. Doplnok


E-mail (povinné):

Ferko Urbánek:
Dramatická literatúra. Doplnok

Dielo digitalizoval(i) Michal Garaj, Viera Studeničová, Daniel Winter, Erik Bartoš, Lucia Muráriková.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 34 čitateľov

Amor šarapatí

Libreto a spevné texty: Jarko Elen. Ľahká melodická hudba pre každé obsadenie od Karla Slánskeho.

Tendencia: láska k práci. — Jedna dekorácia pre všetky 3 dejstvá: kancelárska halla.

Role: 8 mužs., 7 ženských aj so sborom. Iba 3 sóloví speváci: soprán, tenor, baryton. — Ľahké jednohlasé sbory. — Baletné vložky ad libitum. — Cena libreta Ks 9.—.

Dej: Bohatý Amerikám Smith vráti sa do vlasti so svojou rozmarnou dcérkou Evou, ktorá až dosiaľ žila ľahkomyselným životom veľkej dámy. Aby spoznala aj tvrdý život práce, umiesti ju otec v kancelárii koloniálneho veľkoobchodu, ktorého majiteľom je šéf Vajnor, starý kamarát Smithov ešte z rokov študentských. Tu pracuje Eva ako chudobná kontoaristka incognito pod prísnym dozorom disponentky Heliodory, typickej úradníčky a starej panny. Eva zamiluje sa v podniku do mladého, snaživého účtovníka Streľku, ktorý jej lásku rád opätuje. Eva nevie však odrazu zabudnúť na bývalý svoj život a rada navštevuje večer so svojím otcom a jeho priateľom, teraz svojím šéfom Vajnorom, luxusné nočné podniky, čo vyšpehuje mladý mulat Boby, ktorý je v podnikoch zamestnaný ako boy. Boby vyzradí toto tajomstvo a z toho vznikne podozrenie, že Eva je milenkou šéfovou. Celý personál, najmä však Streľka, je týmto jednaním mladej dámy rozhorčený a sklamaný. Streľka rozchádza sa s Evou v hneve, nechcejúc ani počuť o nejakom vysvetľovaní. Vec si síce neskoršie vysvetlí, ale Streľka už Eve neverí, poneváč je presvedčený, že bohatá Eva hrala si z rozmaru s jeho srdcom. Iba pri roztržke spozná sa Smith s disponentkou Heliodorou, ktorá Evu až dosiaľ sekirovala, a k obapolnému prekvapeniu poznáva, že Heliodora je dávna prvá jeho láska, ktorá mu až doteraz zostala verná a nevydala sa. Jej sklamanie však zapríčinilo jej zatrpklosť a komisnosť. Smith, teraz vdovec, ponúka jej ruku, Heliodora však odmieta, lebo myslí, že je to iba z útrpnosti k nej. Len časom sa presvedčí o vážnosti Smithových úmyslov, rada svoľuje k neskorému sňatku a vzdáva sa miesta disponentky v závode v prospech účtovníka Streľku. Smith, chcejúc vyskúšať opravdivosť Evinej lásky k Streľkovi, finguje veľkú stratu peňažnú na burze. Avšak Eva, ktorá dosiaľ vážne miluje Streľku, prijíma otcovu zprávu skoro radostne a je odhodlaná pracovať i ďalej v závode ako kontoaristka, len aby svoju stratenú láksku opäť získala. Preto sa zúčastňuje aj domácej oslavy pädesiatin šéfových, kde dojemným spevom o stratenej láske získava opäť stratenú dôveru aj lásku bývalého účtovníka, teraz už nového disponenta veľkozávodu. Opereta končí šťastlivým happy-endom: zasnúbením Heliodory so Smithom, Evy so Streľkom ako aj komickej dvojice sluhu Slivku s umyvačkou Katy. Tiež Boby, ktorý svojimi klebetami zapríčinil roztržku, nachádza odpustenie a teší sa sľubom Smithovým, že bude smieť pozrieť sa na svoj rodný kraj v Amerike z príležitosti svadobnej cesty snúbencov na pohádkový ostrov Honolulu.
Ferko Urbánek

— dramatik, prozaik, básnik, autor vyše 50 divadelných hier s ľudovýchovným a národnobuditeľským poslaním, ktoré dodnes hrajú predovšetkým ochotnícke divadlá Viac o autorovi.Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.