Zlatý fond > Diela > Dramatická literatúra. Doplnok


E-mail (povinné):

Ferko Urbánek:
Dramatická literatúra. Doplnok

Dielo digitalizoval(i) Michal Garaj, Viera Studeničová, Daniel Winter, Erik Bartoš, Lucia Muráriková.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 34 čitateľov

Ewald-Takáč-Osvaldov: Mama je nervózna

Veselohra v 1 dejstve. Urbánkova divadelná knižnica, sv. 6. Strán 32, cena 4.— Ks.

Dekorácia: elegantne zariadená izba s niekoľkými oknami.

Osoby: Pani Helmerová, Helena, Božena a Anna, jej dcéry, slečna Jasná, doktorka filozofie, pani Šťastná, pani Dobráková, Marka slúžka.

Rekvizity: stoličky, pohovka, písací stôl, kávový stolík, nádoby po olovrante, písacie potreby, tenisová raketa, črepy kávovej šálky, liehový varič, väčší sošit, bednička.

Dej: Domácnosť a všetky práce, ktoré s ňou súvisia, sú skutočne začarovanou vecou pre každého, kto s jej chodom nie je oboznámený. Doktorka filozofie Lujza podceňovala prácu svojej švagrinej Helmerovej a shodla sa s jej troma dcérami, „že mama je nervózna“. Ale keď pani Helmerová odišla na prechádzku, teprv videla, že duševná práca nie je všetko a prišla k názoru, že „radšej by preložila z gréčtiny celého Homéra“, ako hodinu riadila a dirigovala domácnosť pani Helmerovej. Nashŕňalo sa jej za chvíľu toľko drobností a všelijakých prác, že bol z toho celý blázinec a len príchod pani Helmerovej uviedol zas všetko do poriadnych koľají. Zatiaľ čo Lujza odkladala jednu prácu za druhou, sotva ju začnúc, pani Helmerová vybavila všetko hrave a hladko a zostalo jej ešte dosť času na dobročinnosť a prácu v prospech iných. Tu videly aj jej dcéry, že múdrosť nie je všetko a keď už zas bolo všetko v riadnych koľajach, ľahko sa shodly na tom, že „mama nie je nervózna“, ale v tak rozmanitom a složitom chode celej domácnosti je „pravým anjelom“.
Ferko Urbánek

— dramatik, prozaik, básnik, autor vyše 50 divadelných hier s ľudovýchovným a národnobuditeľským poslaním, ktoré dodnes hrajú predovšetkým ochotnícke divadlá Viac o autorovi.Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.