Zlatý fond > Diela > Dramatická literatúra. Doplnok


E-mail (povinné):

Ferko Urbánek:
Dramatická literatúra. Doplnok

Dielo digitalizoval(i) Michal Garaj, Viera Studeničová, Daniel Winter, Erik Bartoš, Lucia Muráriková.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 34 čitateľov

Horal Andrej — Lužinský Peter: Vyznavači zlata

Dráma v 6 obrazoch.

Javisko: I. byt židovského priekupníka, II. rytierska dvorana v paláci. III. iná dvorana, IV. salón, V. ako IV. VI. ako I.

Osoby: Jaffet, obchodník, Judita, jeho dcéra, Jisroel, jej snúbenec, Joachim, Jaffetov priateľ, Liebenstein, kapitán žoldnierov, Dagmár, jeho milenka, Wurden, poručík, jeho priateľ, Limborn, gróf, Anita, jeho dcéra, Xenia, komorná, sluhovia (2), židia (2), dôstojníci, služobníctvo, vojaci.

Rekvizity: staré jednoduché zariadenie izby, portrét ženy, zakrytý záclonou, skriňa, písací stôl, diván, 2-3 kreslá, stolica, umyvadlo — všetko starožitnosti; prestretý stôl, víno, kalichy, mešec s peniazmi, dlžobné úpisy, kniha.

Kroje: meštianske a židovské z roku 1608. Žoldnierske.

Dej: Kapitán žoldnierov Liebenstein je vo finančnej tiesni a ako to v tých časoch (1608) bolo zvykom, uchýlil sa o pomoc k židovi Jaffetovi, ktorý v ňom pozná svojho známeho. Má si s ním vybaviť účet za pohanenie svojho rodu. Liebenstein mu totiž pred desiatimi rokmi sviedol manželku. Upozorní ho na portrét a Liebenstein sa dá chytiť. Je pred svadbou, na ženin majetok vypožičiava a pri sľube, že mu Jaffet dovedie ženu na portréte zobrazenú živú, vsadí celý majetok, ktorý má vyženiť. Jaffet túži po pomste a preto sa radí so svojimi súvercami. Tým predá k pomste svoju dcéru Juditu, verný obraz portrétu. Liebenstein miluje Juditu a ona jeho, nevediac, že je nástrojom otcovej pomsty. Liebenstein sa ožení, rozlúči sa so svojimi milenkami, ale ženy ani keby nemal. Zanedbáva ju a venuje sa Judite. Zapletie sa do spiknutia proti cisárovi a viac a viac upadá do osidiel pomsty Jaffetovej, ktorý sa zriekol všetkého, len aby sa pomstil gojovi. V Liebensteinovej domácnosti to zatiaľ vyvrcholuje. Žena má milenca v jeho najlepšom priateľovi Wurdenovi. Liebenstein sa o tom dozvie, pohaní Anitu a otec je medzi nimi sudcom. Stráž Wurdena v byte najde a tak nezbýva ako súboj. Liebenstein však na takéto riešenie nepristupuje, zanecháva ženu i dom a odchádza k Jaffetovi, ktorý nechce už viac obetovať a odoláva nátlaku židovskej tajnej rady, ktorá chce nenávideného goja zničiť. Odhalené je aj sprisahanie a Liebenstein umiera v Jaffetovom byte, otrávený pohárom vína, ktorý mu žid podal bez ohľadu na dcéru, ktorá je matkou Liebensteinovho dieťaťa. Z tohoto chce Jaffet vychovať ako zo Žida mocného kresťana — pomstiteľa rasy, z ktorej sa narodil. Tým Jaffet dosiahol cieľa. Cynicky si umýva ruky a mrmle pre seba: Nevedel, že beda tomu, koho osud vydá do našich rúk…
Ferko Urbánek

— dramatik, prozaik, básnik, autor vyše 50 divadelných hier s ľudovýchovným a národnobuditeľským poslaním, ktoré dodnes hrajú predovšetkým ochotnícke divadlá Viac o autorovi.Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.