Zlatý fond > Diela > Dramatická literatúra. Doplnok


E-mail (povinné):

Ferko Urbánek:
Dramatická literatúra. Doplnok

Dielo digitalizoval(i) Michal Garaj, Viera Studeničová, Daniel Winter, Erik Bartoš, Lucia Muráriková.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 34 čitateľov

Gömöry Berta — Ignác Hapšuda: Milujúce srdcia alebo sväté prijímanie v žalári

Dráma v 5 dejstvách. Vyšlo v Urbánkovej divadelnej knižnici sv. 9. Strán 40, cena 4.— Ks.

Dekorácia: I. pekná izba, II. iná izba, III. ako I., IV. žalár, V. les.

Osoby: Baba, dievčatko, Lujza, Maria, Dada, slúžka, Terézia a Leonora, dcéry generála Callesa, Viktoria a Julia, slúžky, vojaci.

Rekvizity: detské hračky, staršie, dolámané, ručná práca, kniha, kvety, malý oltár, vrecko s hostiou.

Obsah: Dej je čerpaný z prenasledovania katolíkov v Mexiku za strašnej vlády generála Callesa, ktorý na popud svojej dcéry Leonory dal veľmi mnoho ľudí umučiť, len preto, že volali: „Nech žije Kristus Kráľ.“ Teraz jej hlavnou starosťou bolo zmocniť sa kňaza pátra Pro, na ktorého bola vypísaná odmena. V rodine sirôt, ktorým umučili otca i matku, je veľká radosť. Marii sa podarilo objaviť pátra Pro ako apliera na stavbe a vyspovedať sa mu. Sľúbil jej prijímanie a teraz sa naň chystajú. Do tejto radosti príde druhá Callesova dcéra Terezia, ktorej ako katolíčke sa zdôverila a dovolila jej prísť vtedy, až tam bude páter Pro. Terezia sa na túto intímnu slávnosť teší a vo veľkej svojej dôvernosti podľahne úkladom Leonory, ktorá jej nahovorí, že sa chce obrátiť a polepšiť a chcela by sa zo svojich hriechov vyspovedať. Podarí sa jej od Terezie dozvedieť, kedy bude páter Pro dávať prijímanie Marii a to stačí pre jej plán. Pošle tam vojakov a na ushovorené znamenie Terezie títo vniknú do domu, aby pátra Pro zlapali. Ten však v dome nie je. Leonora sa pomstí tým, že dá uväzniť a odsúdiť obidve sestry. V žalári je im smutno a potrebovaly by posily. Tú im donesie malá ich sestrička v podobe oblátky od pátra Pro s Tereziou. Posilnené umierajú aj s malou Baby ako pravé mučenice. Ale aj plán Leonory sa podaril. Polapili pátra Pro a odviedli na popravište. Terezia ho chránila vlastným životom a vykrvácala s ním. Hoci Calles zúril bolesťou po milovanej dcére a nešťastný vojak tiež doplatil na rozkázaný výstrel, ktorý Tereziu zasiahol, neprestala jeho krvižížnivosť. Bola ale bezmocná, lebo z krvi jedného mučeníka vyrástlo tisíce mexických katolíkov, voči ktorým bol Calles slabý a nepremohol ich.
Ferko Urbánek

— dramatik, prozaik, básnik, autor vyše 50 divadelných hier s ľudovýchovným a národnobuditeľským poslaním, ktoré dodnes hrajú predovšetkým ochotnícke divadlá Viac o autorovi.Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.