Zlatý fond > Diela > Dramatická literatúra. Doplnok


E-mail (povinné):

Ferko Urbánek:
Dramatická literatúra. Doplnok

Dielo digitalizoval(i) Michal Garaj, Viera Studeničová, Daniel Winter, Erik Bartoš, Lucia Muráriková.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 34 čitateľov

Horan Jaco: Alenkina teta

Veselohra v 1 dejstve. Urbánkove príležitostné scény a dramatizácie sv. 16, strán 21, cena 4.— Ks.

Dekorácia: záhrada alebo park v dievčenskom penzionáte.

Osoby: matróna, Alenka, Anča, Marta, Marienka, Julča, Rudo.

Rekvizity: hrable, staromódne ženské šaty pre Ruda.

Dej: Jaco Horan použil častejšie užívaný námet z dievčenského penzionátu, kde mladé srdcia búšia rýchlejšie a myseľ často zalieta za tými, ktorí sa stali ideálmi dievčenských snov. Martička sa pohnevala so svojím Rudkom, mrzí ju to a Rudko húta ako by sa k nej dostal a si ju udobril. Vymyslí si originálny nápad, prelezie plot penzionátu, kde sa mu stane vernou pomocnicou Alenka, ktorá pri jeho spatrení použije s ostatnými dievčatmi nápad a aby Rudka zachránily, oblečú ho do šiat predstavenej a predstavia ho ako Alenkinu tetu. Predstavenej sa „teta“ ľúbi a aj vzdorovitá Martička otvorí pred ňou svoje citlivé srdce a len potom uteká, keď spozná v „tete“ svoj ideál, ktorému vyznala skrývanú lásku. Tu sa však už aj predstavená začne zaujímať o Martičku, ktorá jej vyzná svoje tajomstvo, čím pravda, priťaží Rudkovi, na ktorého sa začne pohon ako na začiatku, keď preliezol plot penzionátu. Ten nečaká na „sľúbenú odmenu“ od predstavenej, ale za pomoci udobrenej Martičky použije i zpiatočnej cesty, spokojný s výsledkom.
Ferko Urbánek

— dramatik, prozaik, básnik, autor vyše 50 divadelných hier s ľudovýchovným a národnobuditeľským poslaním, ktoré dodnes hrajú predovšetkým ochotnícke divadlá Viac o autorovi.Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.