Zlatý fond > Diela > Dramatická literatúra. Doplnok


E-mail (povinné):

Ferko Urbánek:
Dramatická literatúra. Doplnok

Dielo digitalizoval(i) Michal Garaj, Viera Studeničová, Daniel Winter, Erik Bartoš, Lucia Muráriková.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 34 čitateľov

Korček-Rudín Fero: Dedinské vzdory

Obrázok zo slovenskej dediny v 1 dejstve. Vyšlo v Urbánkových príležitostných scénach ako 18. sväzok. Strán 20, cena 3.— Ks.

Osoby: Podplukovník, Holý, jeho synovec, Anička, sedliacke dievča, Janko, jej snúbenec, Kováč, trubač pluku, sedliaci, ženy, vojaci.

Dekorácia: Konec dediny.

Rekvizity: Hudba alebo gramofonová doska, kvetami a stužkami zdobený klobúk, trúba, mešec s peniazmi.

Dej: Pokojnú dedinu upútal príchod vojakov, ktorí narobili po nej dosť nepríjemností. Povaha nášho sedliaka je v mnohom ohľade veľmi vznetlivá a tak sa to prejavilo i na Jankovi. Aničkinom snúbencovi, ktorej nadbiehal mladý poručík. Keď ich Janko našiel v objatí, vzkypela v ňom dedinská krv, zahodil svadobný klobúk — dar od Aničky — a bez vysvetľovania prerušil s ňou známosť a hľadal možnosť ešte aj inak sa jej pomstiť. Príležitosť mu k tomu dal „verbír“ Kováč, ktorému nielen podal ruku, ale vzal zo vzdoru od neho aj výkupné a chystal sa odísť. Len vtedy sa podarilo Aničke vysvetliť mu celé nedorozumenie a tu teprv ľutoval, že sa unáhlil. Od vojny sa chcel oslobodiť útekom, ale vojaci ho zlapili a len na zákrok dobráckeho podplukovníka bol od unáhlenej povinnosti oslobodený s poznámkou, aby zanechali čo najskôr tých „dedinských vzdorov“ a čo najskôr sa sobrali.
Ferko Urbánek

— dramatik, prozaik, básnik, autor vyše 50 divadelných hier s ľudovýchovným a národnobuditeľským poslaním, ktoré dodnes hrajú predovšetkým ochotnícke divadlá Viac o autorovi.Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.