Zlatý fond > Diela > Dramatická literatúra. Doplnok


E-mail (povinné):

Ferko Urbánek:
Dramatická literatúra. Doplnok

Dielo digitalizoval(i) Michal Garaj, Viera Studeničová, Daniel Winter, Erik Bartoš, Lucia Muráriková.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 34 čitateľov

Zeljenka Ľudo: Vo vyšetrovacej väzbe

Kriminálna hra v 3 obrazoch, vyšla ako 19. sväzok Urbánkových príležitostných hier. Strán 32, cena 4.— Ks.

Osoby: Srpová, žena zavraždeného továrnika, Potocký, jej priateľ, policajný komisár, vyšetrujúci sudca, lekár, poštár, chyžná, kuchárka, domovnica, záhradník, jeho žena, strážnik, dozorca, šofér.

Dekorácia: I. elegantný byt továrnika, II. kancelária na komisariáte, III. iná kancelária.

Rekvizity: Nábytok, kancelárske potreby, húkanie a chod auta, rinčanie kľúčov, telefón, otváranie a zatváranie stolných zásuviek.

Dej: Manželka továrnika Srpa je pri svojom príchode z kúpeľov prekvapená, že ju neočakával jej muž. V zlom tušení prichádza do bytu, kde nachádza svojho manžela v jeho pracovni mrtvého — zastreleného ženským revolverom. Hneď je celý dom na nohách, prichádza policia, lekár i vyšetrujúci sudca, ktorý podľa revolvera podozrieva z vraždy samotnú továrnikovu ženu. Podarí sa mu vypátrať, že táto má priateľa, kombinuje, že to bol pravdepodobne Srpov sok a na tomto základe chce zatknúť obidvoch, lebo Srpovej priateľ Potocký nevie dokázať na čas, keď sa vražda stala — alibi. Vyslobodzuje ho šofér, ktorý udal, že viezol Potockého onoho večera do kúpeľov, srazil sa s iným autom, pričom Potocký utrpel silný otras mozgu a stratil pamäť. Keď sa dokázalo Potockého alibi, prichádza aj detektív, ktorý oznamuje, že vrah továrnika Srpa — spáchal sebevraždu. Bol to inžinier, ktorý Srpovi predal akési plány, za ktoré mohol dostať od iného viac. Keďže Srp mu ich nechcel predať nazad, zastrelil ho a plány mu ukradol. Iný továrnik potom nejavil o tieto plány záujem, a preto sa inženier zo zúfalstva — zastrelil.

Ako dodatok je k hre pripojená humoristická scéna:
Ferko Urbánek

— dramatik, prozaik, básnik, autor vyše 50 divadelných hier s ľudovýchovným a národnobuditeľským poslaním, ktoré dodnes hrajú predovšetkým ochotnícke divadlá Viac o autorovi.Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.