Dielo digitalizoval(i) Michal Garaj, Viera Studeničová, Slavomír Kancian, Katarína Tínesová, Eva Kovárová, Petra Renčová, Darina Kotlárová. Zobraziť celú bibliografiu
Stiahnite si celé dielo: (rtf, html)
Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo | 79 | čitateľov |
Po hradskej kráča tlupa gardistov. Idú vo štvorstupe, veselí, pod zástavou. Jurko Gelovič ich vedie. Na chrbtoch tornistry, natlačené iste i z toho, čo sa nasbieralo napochytre, v ústach cigarety a v očiach žart. Jano Stránik nesie tabuľku, na nej čítať: Lesná-Črenice.
— Ďaleko? — volajú za nimi ľudia, ktorí ešte nečítali plakát.
— Bojovať za Slovensko!
— Za svoju dedinu!
— Za seba!
— Za vás!
— Za tú našu slovenčinu! — volá Jožo Baláž. Prsia vypnuté, krok pružný, vojenský. — Jano je legionárom a ja som… — blýska sa mu v očiach a zuby belejú.
V Čreniciach pripoja sa ešte niekoľkí.
— Pán Boh vám pomáhaj, — počuť za nimi. I objemná pani Hufnáglová im kýva šatôčkou zpred zavretého šenku. V Lesnej starý Tobiáš, čo mával obecný regál, dal im i niečo tuhšieho na cestu. Však sme ľudia, a sme svoji. Okrem toho, čo ten Drgla pomlátil, nestalo sa mu nič, i ten ho už odpýtal. A človek musí hľadieť napravo i naľavo. V Čreniciach je to tiež nie horšie. Riegel, Ehrlich, Neumond rýchle vystihli, čo sa deje. Iba šimúnovci prevážajú sa do Klenova. Kto vyjde, pozdraví mašírujúcich. Len kto-ten zgáni — nerozumejúc tomu.
— Lesnianskou dolinou chlapci mašírujú, postretli dievčinu, čo niesla zelinu…
ozve sa pieseň ako vždycky. Ľudia vychodia zo dvorcov, postávajú popred brány, natreté natmavo, so slnkovou ozdobou. Niektorí i vyprevádzajú. Dievčatá podídu o niekoľko dvorcov. Anna, Mariša, Kačka — schytia sa za ruky, vyprávajú si čos’ i rozchichocú sa. Potom kdektorá zastane a hľadí a hľadí…
— Neplač, Anička, však ti ho mačky nezjedia, — pohladí Fraštacký peknú černoočku suchou rukou po tvári, — neplač!
— A ktože plače? Vy…
— Dievčina, dievčina, polož tú zelinu, budeš pamätať Lesniansku dolinu…
spustia chlapci za dedinou, kde už i kŕdeľ detí zaostáva.
— Čo je to za pesnička? — spytuje sa harmonikár Čelko.
— To je z tých starých. Peterec to spieva, — ladí si hlas počerný Gužvara zpod Višňového.
— Zelinu složila, horko zaplakala: Bože môj, prebože, kde som sa tu vzala? Keď bolo po roce, chodila po lúce, nosila synáčka na svej ľavej ruce…
mašírujú dolu vŕškom. Spev sa rozlieha po doline. Kráča sa veselo. Iba pesnička smutno sa nesie ponad oráčiny.
— Ach, synu môj milý, čo ti urobiť mám, či ťa vychovať mám? Či ťa utopiť mám? Ach, mamička moja, len ma vychovajte, keď ma vychováte — na vojnu ma dáte.
Niekoľko žien i dve-tri dievčatá vykradnú sa na vŕštek pozrieť ešte za nimi. Na tvárach vráskavých i hladučkých a ružovkavých láska pod zvedavosťou. V opŕchnutom šedivom stromoví na hradskej tratia sa chlapci. Ešte čo pieseň dolieha. I tá zanikne a ženy sa ticho vracajú do chalúpok — priasť, robiť na plátno, mazať, variť — ako kde príde.
— Ba kedy sa vrátia? Vraj za týždeň-dva, — vravia si dievčatá, z ktorých najmä Čerenech černoočka osmutnie akosi. — Najviac tri týždne ak budú tam, kým bude poriadok.
— Ej, tivor, never, — hodí Dučkech mať rukou nedôverčivo, — to im len tak ten Srdovanisko. Ale veru prejdú i Vianoce — uvidíš. Ten náš Janisko tiež len idem, idem, a mal by sa ženiť. Ja už veru nevládzem i do dvora, i pod kúdeľ, i za krosná…
— Prídeme vám pomôcť, tetička, — núkajú sa dievčatá.
— Bude načim — bude načim!
— A toho si mi neukázala, — šepce objemná Eva Kaliniakech švagrinej, Mariši Ženžulech.
— Koho myslíš?
— Toho z doliny. Čo sa našej Kači prihováral v ktorúsi nedeľu, keď išla z kostola.
— Nebol medzi nimi.
— Nebol? Azda ho zabudli… A mne veru dievča vravelo o ňom, aký je len milý a múdry. Rada by som ho vidieť.
— Ukážem ti ho inokedy. Ale to je zriedkavý vták. Ktovie, ktorej vojde do klietky!
— Však ja to len tak — ako sa povie — pre oči.
V tom čase na doline, hore pod Orechovým, badať nezvyčajný ruch. Sliepky sa prevláčajú lenivo pomedzi stavania, chalúpky hľadia nemo na seba, ako najviac. Iba zrazu z Beňovej, nedávno olíčenej i svetličkou podfarbenej, vyrazí driečna dievka a s plechaňou v ruke beží na studnicu. Na rukávoch vyšedivené prelámky, futka tiež už s ošúchanými perami, ale sukienka až lipká vo vetre, čo preberá nohami. Beží bosá, tvár vyjavená, ako by sama letela do priepasti. Pri tretej chalupe zastane.
— Tetička Ručenech, tetička Pribelských, — zavolá do dvora. Hlas sa jej trasie. Čosi sa prihodilo.
— Čo je? — vyjde o chvíľu žena ako zpod kúdele. Pomaly ide podstienkou, má času hockoľko. — Čo sa stalo? — Krava sa vám telí?
— Čoby len.
— A čo?
— Poďte chytro, prosím vás. Beňo prišiel!
— Beňo, túlavý kocúr? Čo na tom?
— Ale je chorý… — žmolí si dievča koniec futky a prekladá biele nohy na vlhkej, studenej pažiti. — Chorý je.
— Chorý?
— Veru, — prisviedča vráskavej starene pravidelná, splašená tvárička. — Príde k nám ešte pred obedom — bledý ani futa. Pýta kľúč od chalupy, že je veľmi ospalý. Oči mu len tak plávajú…
— Nech sa teda vyspí.
— Však už veru spí. Ale hovorí nakríž. Mamenka sú tam sami. Boja sa — ak to bude niečo zlého. On je už dávno nie svoj. Choďte, tetička, za mamenkou.
— A ty kam ideš?
— Po vodu. Však vidíte!
— Vidím, ale kam?
— Na studienku.
— To musíš, dievka moja, až na Jablonické, — radí Ručeňová. — Tam sú krížne cesty. I žriedlo je tam. Z toho načri. Trochu je to ďalej. Ponáhľaj sa!
— Však! — dá sa dievča nadol ani srna, len sa jej tak suknička rozsýpa na bielych lýtkach.
Tetička Ručenech vojde ešte do chalupy, obuje si čižmy, vezme vlniak na seba a ide do Beňov. Zápäť za ňou vybehne dievčica, Eva. Preskáče bosá, ako mačka, do druhých Ručeňov, Mašicech — k Adamovi. Dôjde to i do Bolvanov, Paráčkinych zvaných po dedkovi, iste veľkom jedákovi — i Bálešech. Tak letí zvesť od chalupy do chalupy pod Orechovým. Síde na dolinu do krčmy k Žeruchovi… Zájde na Kozobľaky, Židovec, Mokradie, do Škriatkovho Žleba k Surovcovým a kdekade. Ako po telefone.
— Beňo je chorý, — vravia sem i tam.
— Ale vari ten čudák zpod Orechového?!
— A veru ten, — hovoria u Šupákov vo mlyne na Božej Hrsti. — Už má vraj dušu iba na jazyku, — uisťuje stará mlynárka. — A však i potrebnejší idú. Toť ten Ondrej Kuželech, tuším, minulý týždeň mal pohreb. Päť detí nechal s vdovou Pánu Bohu na starosť. Čož’ Beňovi? Za tým nebude mať kto plakať.
— Horký len nie! — poľutuje ho Stanková, neďaleká suseda, práve majú melivo vo mlyne. — Takého človeka veru vždy škoda. I nebohý pán farár Jaroš ako sa nám rýchlo odobrali. Ja som sa veru naplakala nad mladým človekom. Taký sa zíde ešte mnohým. I Beňo by sa zišiel…
— Pravda, ty máš dievky…
— Jaj, mne veru nejde o to. Však ich nemám len ja sama na doline. I tam ich je dosť pod Orechovým. U kmotry Holúšech. Len aby žil a bol zdravý. Čo sa mu to len stalo?
— Čo? To bude iste porobené. Blázon, keď už raz sem prišiel, čo sa neožení? Dali by mu ľudia pokoj… — usiluje sa Šupáčka prekričať hukot mlyna. — Veru porobené, stvorička.
— Ba Pán Boh dopustil. Čoby len…
Zvesť sa nesie po kopaniciach ako jesenný dym. Netratí sa — vždy ho je viac. Priberá i všetko ostatné, čo nového v dedine… že gardisti už šli a treba sbierať zemiaky, múku, fazuľu, údené a kto čo dá, aby chlapci nepomreli hladom.
Ženy sa schodia pod Orechové. Spúšťajú sa shora po jednej. A tie zdola chápu sa zas chodníčkami. Všetky mieria do chalúpky, čo tam čupí medzi opŕchnutým stromovím vedľa Holúškinej. Taká ako ostatné, len trochu vyššia. A má slamenú strechu, kým tie škridlu alebo plech.
Vojdú pod návratie. Tam ich je už viac — starých i mladších. Sbierajú sa mĺkvo.
— Kde je? Tu? — pýtajú sa jedna druhej a pozerajú, čo vidieť okolo.
— Tam je v pitvore. Nemôže prísť na pamäť!
— Pane nebeský, však sme len v rukách božích! — zaochká Malekech mať, dobrá tanečnica, hoci je už i v rokoch. — Ja som veru išla toť na Osadu za Schetterom, čo by mi niečo dal na hlavu. Celú noc ma lomila, oka som nezohla. Na Kozobľakoch však počujem o Beňovi. Utíšilo mi — ach, idem, reku, chudáčiska navštíviť. Hádam, to má len od zlých očú, ak ho uriekol niekto. Kde ho máte, kde?
— Tu, tetička, v pitvore, — vyjde mladšia Holúškina dcéra, počerná, s veľkým tmavým zrakom.
— Ty si to, Evuška? Ako som ťa dávno nevidela, dievča. Však si podrástla. Veď si Evka?
— Ó, nie. Ja som Mariša, Eva je doma.
— Jaj, zabudla som. Tá je menšia, a Beta najmenšia. Štyri ste, čo?
— Veru štyri, tetička.
— Nič to, všetko sa minie, čo pošle Pán Boh na tento svet. A kam ty?
— Aby som šla doniesť nejakých zelín. Máme to na výške.
Zo dvora počuť skučanie i štekot. Iste zo stajne alebo z chlieva.
— To máte psa? — zvedavá je ešte mať.
— Bronda. Ujec Krupica priniesol Beňovi psíča a on hneď, len ho vraj nechať. A nemáme mu veľmi ani čo dať, potvore.
Pod návratie vojde tetička Kozákech i hodná Sedlárová, čo sa utiahla k Holúšovým pred Martinom. Stará Holúška je jej materi sesternica. Kača je trochu smutná. Obzerá sa pozorne ako mačka. Ale zato v tele pružnosť a oheň v očiach. Za ňou vhupne dievča s plechaňou v ruke, zablatené, zuby jej drkocú.
— Nesieš vodu?
— Áno, — odrazia sa sivé oči Anine od Kačiných čiernych, ako deň od noci.
Žien je už plnučká kuchyňa. Tisnú sa sem i ta — pozerajú, obzerajú. V kúte posteľ, na nej slama novučká, ražná. A na slame mládenec, gazda, spí…
— Čo sa mu len stalo? — skloní sa Sedlárová nad ním. — Iste má horúčku.
— Ja škrabem zemiaky k obedu, keď príde a oprie sa o stenu, — vysvetľuje Holúška. — Chceme ho dnu, a nikam. Tam má i periny, a tu je chladno. Vypráva akousi divnou rečou. Mám z toho strach!
— A veru je ten nie svoj! — zadíva sa mu znaleckým okom stará Ručeňová do ružovkastej tváre. — On je šikovný, Paľo, musel niekde pochodiť. Taký ukázaný chlap, a kde nič, tu nič je s nôh dolu. To nejde bez toho!
— Niekto mu podlial, — mieni i Maleková, ktorá už vonkoncom zabudla na bolesť. — Niekomu je nie po chuti.
— Ba, na môj’ dušenku, nebude to inak, — prikývne Kozáčka. — Jano oných tam zo Židovca tiež bol takto. Ledva ho bolo dostať z toho.
Ženy sa tisnú okolo postele, naťahujú krky a šepocú. Toľko si hneď majú povedať. Kdektorá fľochne sklenými dverami i do svetlice. Dnu je krásne a čisto. Nad stolom vyrezávaná polica, na nej maľované misky a krčiažky. Posteľ odokrytá a Anna podkladá pod sporák, aby bolo teplo.
— Tú by chcela zaňho dostať, hej! — čítať v zrakoch.
— Ba nech tak umrie, komu to poručí?
— Komu? Nuž jej! Však tie sem darmo nechodily za ním, — šľahnú ženské oči trochu zlomyseľne.
— Počujte, dobrí ľudia, — vraví Holúška, — zasa rozpráva!
Prítomní napnú sluch. Nastane ticho, ako by uťal. Počuť trhané slová a chorý siaha si rukou okolo nosa, ako by muchu odháňal. Hlavy sa stisnú dokopy nad posteľou.
— Čo povedal? Čo to hovorí?
— O akýchsi profesoroch, — chytá slová Kača Sedlárka. — Také čos’ a potom dve na tri. Kto by tomu rozumel? Čo má len sedliak do profesorov? Ale choď, to si len ty počula, — strkajú ju ženy.
— Čo ja. Však stojím pri ňom, a hluchá som nie.
— Ba hovorí akousi inou rečou. Ani mu nerozumieť.
— To je nie dobre. Ten nemá svojich očú. Vpadnuté sú, — obzerá si ho Kozáčka. — Škoda, nemám tu okuliare.
— Ani ten prst na ruke nie je jeho, — ozve sa mať Bolvanech. — Nechty má podbehnuté.
— Najlepšie len vziať košeľu alebo gate a ísť na Žitkov. Alebo aspoň k Hosa-Ive do dediny, — rozumujú staré ženy tak i onak.
Mladšie len naslúchajú. Či neveria tomu a či si myslia, staršie sú skúsenejšie.
— Ale okadiť ho. Naštibrať machu zpoza komína, odstrihnúť mu z vlasov a tak…
— Ba svinskej alebo kravskej srsti, — odváži sa preriecť nevesta Bolvanech akosi naľahko. — Náš tatenko to tak robievali.
— Netáraj, Eva, — zahriakne ju tetička Ručenech. — To keď je sviňa chorá, alebo krava… S chorého srsť, kto to kedy slýchal? Čo otváraš hubu, keď sa nerozumieš? Dať sa mu napiť vody z krížnych ciest. Anna, tu si?
— Som, — ozve sa dievča, ktoré na všetko to hľadí ako do prázdna.
— Máš vody z Jablonického?
— Mám!
— Daj do pohárika!
— Ale nech vstane najprv. Nech sa prebudí.
— No, však ho najprv len pofŕkam ňou, vieš. Tvár mu ovlažím. I tak mu je ani oheň.
— Tovor, nie, — ohlási sa mať Bolvanech, — ja som vychovala dvanástoro detí — ja viem. Len úrečníku mu navariť a proti srsti potrieť. Nech ma vred uhodí, ak mu nepomôže.
— Počkajte, ženy, — zamieša sa Maleková, rozhľadená žena, takto i babka v čas potreby. — Počuj, Eva, Holúška…
— No?
— Je to nová slama v tej posteli, ha?
— Nová, novučičká. Predvčerom sme ju premenili, aby bolo všetko v poriadku.
— Povrieslo ste ta nenamiešali?
— Čoby.
— A konopí máte?
— Veru neviem.
— U nás jest, — skočí Bolvanech nevesta. — Tu sú raz-dva.
— Dobre! A teraz pozor, — komanduje Maleková. — Prineste klát.
— Aký? — obzerá sa placho Anna, ktorej to už nejde do hlavy, ale sa bojí neposlúchať. — Aký to chcete, tetička?
— Nuž klát, na akom sa rúbe drevo. Nátoň, rozumieš?
Čochvíľa je všetko pohromade — i konope, i klát. A tetička berie steblá, poviaže Beňovi ľavú ruku, pravú nohu, ale tak, aby ruka spočinula na kláte. Inak by to nestálo nič. — Ešte ho okadíme, — šomre si ako pre seba, keď je s prácou hotová, — okadíme si ho, a bude dobre. Zajtra môže nás už častovať a pozajtre ísť i s chlapci po dedine.
— A ja ho veru jednako len pokropím, — nedá sa odbyť suseda Ručenech.
— Jestli neosoží — nepoškodí, — naberie vody do hrsti a pochodí mu chrabľavou dlaňou po tvári.
Vo dverách stojí Anna a lomí rukami.
— Jojój, Bože, jojój!
— Čože jojkáš, čo?
— Ak sa ten preberie! On sa na povery hnevá, — javí sa zreteľne úzkosť na peknej tvári. — Ak ten otvorí oči!
— Čož’, aké reči, — mrzí sa Maleková, — je to povera, čo pomáha ľuďom? Azda je to nie vyskúsené? Môjmu starému to veru tiež pomohlo. Ale vám mladým je už všetko len povera, — stane si babka tesnejšie k posteli a mrmle ako pre seba: „A ja teba zažehnávam, abys’ nebolo ani ako mak, ani ako prach, ani ako nič. A abys’ išlo na more a z mora nevyšlo…“
— Kristu Pánu, — mrká Kača pri dverách, — videl by to náš farár, by nám dal.
— Chudobní ľudia pomáhajú si, ako vedia, — odsekne jej Kozáčka. — Čo mi máme na doktorov a na apatieky ako páni?
— Ešte tej vodičky trocha. Nezaškodí! — dostane sa zasa chorému čerstvej, studenej vlahy.
Tu sa chorý pohne, ale konope ho nepustia. Snaží sa obrátiť na bok. Nejde to. Na tvári zjaví sa nepokoj.
— Jojój, — zamrví Anna rukami a uteká do izby.
Privreté oči sa otvoria a zahľadia sa udivene na sklonené a ustarané ženské tváre.
„Kde sa len vzaly? A ako sú len podivne svraštené, ohorené dotmava, žltkasta, ružovkava. I ručníky na hlavách čudnej farby, neslýchane čudnej. A rohy veľké — veľké…“ uvedomuje si mládenec pomaly.
— Oči má ani nevädza, a počerný je, — šepce Bolvanech nevesta Sedlárovej. — Pravda, má také oči?
— Ale nepleť. Však má zelené!
— Aké zelené? Tmavé má! — opravuje Holúšech Mariša.
— Veď také tmavozelené. Ale vie i pekne pozrieť, keď chce, — hádajú sa mladé o tom, čo ich zaujíma.
Stareny trochu zmätie ten udivený pohľad. Hneď sú však vo svojej úlohe. Tetička Ručenech raz-dva rozmotá konope.
— No, už je lepšie! Už je lepšie!
— Zima mi je, — zachveje sa Beňo, dvíhajúc sa so slamy. — Mal by som sa zohriať.
— Už sa v izbe kúri, — nahne sa k nemu Holúška. — Tam bude lepšie.
— Veď mi je nie zle. Len som ustatý.
— To tak príde i na mladého. Prejde a zas je dobre. Trochu si hovoril nakríž. Tak sme sa veru sbehly a pomáhame ti, ako vieme. Poď, v izbe máš už posteľ odkrytú, — chce ho gazdiná podoprieť.
— Nie, — odtisne ju od seba, — veď mi je nič.
— Horký nič, môj krásny! — pohladká ho Maleková po tvári. — A hovoril si akousi čudnou rečou. Spomínal si profesora.
— To som slúžil na vojne u istého profesora, — usmeje sa a ide váhavým krokom kuchyňou. — Ďakujem vám, ženičky!
— Neďakuj! Neďakuj!
— Ako? Však sa svedčí…
— Nesmie sa, aby osožilo!
— Či tak… — Na prahu stretne poblednutú, peknú tvár a ustrašené oči, veľké, sivé. — Čo ti je, Anička?
— Nič. Čo by mne? Nehneváte sa?
— Prečo?
— Keď sme takí sprostí! — složí dievča spustené ruky v rozpakoch. — Keď sme…
— Vy ste dobrí, — pohladká ju po čele a vojde do svetlice. Zavanie ho teplejší vzduch. Sadne si na odokrytú posteľ, bielu, netknutú, a hľadí, ako sa ženské vkrádajú jedna za druhou, až je ich plná izba.
— Sobleč sa a ľahni si, — natrasie mu Holúška hlavnicu starostlive. Pomôže mu šaty stiahnuť a prikrýva ho veľkou, šuštiacou perinou. — Navaríme ti zelín, vypotíš sa a prídeš k sebe.
— Len by ťa bolo, môj krásny, okadiť dobrou mysľou! — doloží Maleková. — Hneď by si vstal ako ryba.
— Čím to, tetička, čím to? — obráti Beňo hlavu.
— Dobrou mysľou!
— A to je čo?
— Dobrá myseľ? Azda ani nevieš? — diví sa žena. — Rastlinka je to, bylina — dobrá, užitočná. A rastie to v tŕní. Dobrá myseľ v tŕní rastie, hovorievame my, sedliaci. Však, Eva?
— Tak sa to vraví, — prikývne Holúška.
— Dobrá myseľ v tŕní… Ale len tu u nás, na kopaniciach, — prelietne mdlý úsmev chorému po tvári. — To len tu…
— Ó, nie! Všade, kde Pán Boh dá. Azda na celom svete.
— Dobrá myseľ… — opätuje si vždy živšie. — To som ešte nepočul. A dobre je to povedané. Môže to byť i pravda. To je, čo i ja dávno hľadám v tŕní — dobrú myseľ.
— Prinesiem ti, — teší sa Malečka, že mu trafila na strunu, — prinesiem, môj zlatý. Nasbierala som jej v lete dosť. Mám jej vo vrecúšku… na kline v komore.
— I u nás jest.
— No, tak — neboj sa, bude z teba ešte gardista.
— Veď som. Čo však takto naplat… Oni šli…
— Šli, šli, môj krásny. Aj sa už sbiera pre nich po dedine — múka, zemiaky, fazuľa, údené a čo kto dá.
— A ja takýto invalid, — ťažká si Paľko.
— A za vojny si nebol, keď ťa pustili?
— Bol, tetička. Vtedy som však chcel byť — teraz nechcem. Veľké veci sa dejú, a ja nemôžem, — utkvie zrakom na veľkej, hranatej peci, pekárnici, vedľa nej v sporáku, užšom pri spodku, práska ohník veselo.
Z kuchyne vojde Anna s plechovým hrncom v ruke. Postaví ho na platňu. To na tie zeliny.
— Pekne to tu riadiš — pochvaľujú ženy a obzerajú si kúty starostlive.
— Aký krásny obrus na stole.
— Len taký — konopný!
— A podchlebák aký dúhový. Až oči preberá… Kde ste len dostali takého harasu?
— U Schatzovej v meste.
— A záclony aké — mušelínové, ako kde sú dievky na vydaj.
— Ak bude zdravý, privedie si nejakú. Tá spraví krajšie.
— Tanieriky na polici samý kvet. Také už ani nedostať.
— A krčiažky, aké chutné. Podívajme sa!
— To si on také opatril, — vysvetľuje Holúška. — Rád by mať všetko, ako iní sedliaci.
Holúšovcom je to ani nie po chuti, toľká zvedavosť. Ale čo? Gazda na posteli po krk v perinách. Ženské oči vniknú všade.
— Jój, čo tu všeličoho! — diškuruje sa v kuchyni. — Nádobia, riadu!
— I živnosti — nazreli už do komory i na povalu. Všade. — Len kravy do stajne a hodnú gazdinú do domu.
— Však on nakúpil rolí vyše dvadsať meríc. I horu má kdesi v Klábovom a či v Kameničnom.
— Jój, počujete, musí ten mať groša!
— Tu by bolo komusi gazdovať, — mľaskne plnými perami Kačka Sedlárech.
— A na povale je niekoľko debien. Ťažkých, ani pohnúť.
— Čo tam len môže byť?
— Ja viem, — mrkne Bolvanech nevesta-všade-bol, hoci je už i trochu ťažká a nemala by sa liepať kde-kade. — Ja viem, ale ma nevyzraďte. Pozrela som do jednej, kde je doska odrazená. Hádajte, čo je dnu?
— Šaty, — myslí Kačka.
— Čoby.
— Cukor a také veci, — háda Švihulová, čo má toho Rusa, Osipa.
— Ani to!
— Tak čo?
— Veru by ste nemysleli. Knihy!
— Knihy? — vyvalia ženy oči. Skutočne všetko čakaly, len to nie. — Ale naozaj?
— Na moj’ dušenku, knihy! — zaverí sa nevesta. — Samá kniha! A otvoríš — nerozumieš.
— Načo sú knihy sedliakovi? A toľko kníh!
— Pre nás najviac biblia a kancionál, — ozve sa tetička Stankech, Holúškina kmotra. Prišla tiež z Božej Hrsti. — Nám len to!
— A kalendár! — povie druhá.
— A snár! — doloží tretia.
— A Sibyla, — zamieša sa tetička Ručenech. — Nech ma vred natiahne, tá i tú vojnu vyprorokovala. Načo sedliakovi toľko kníh? Ktovie, čo v tom väzí. On je dobrý chlapec, i prítomný. I žartu rozumie, ale spýtaj sa ho také čosi, usmeje sa a stíchne ako hrob. Čo sa už nachodí Jolana, čo tie sliepky skupuje, kto je, čo je? Pani Ganslovej to už vraj nedá nikam pokoja. Nemôže dobre spať. A Schatzová z mesta už mi i sľúbila štrengličky hodvábu Eve, i stužku, ak čosi-kdesi. Ale čo ja, reku? Však som tam. Bývam v susedstve. Príde lanského leta, nakúpi majetku, a ani nerobí. Len tak. Žandári ho viac ráz vyšetrujú. Nič mu nespravia. Je vraj odkiaľsi z Horniakov.
— Len by nebol nejaký ten černokňažník! — híka Bolvanka.
— To nie! Neochorel by. Ale — čudák akýsi!
Večerí sa. Vysoká dýcha chladom. Ženské sa rozchodia. Tu dve — tam tri dajú ešte hlavy dovedna pred chalupou. Potom sa tratia po chodníčkoch.
Vo svetlici sú už len domáci a najbližšie susedy. Anna otvorí okno. Hneď sa ľahšie dýcha. V sporáku horí. Osvietený okrúhly popolník i mihotavá žiara jasá oproti medzi oknami v zrkadle. Beňo sa díva na iskričky, ako praskocú, padajúc do popolníka, a hasnú.
— Tak zhasnúť, a bolo by dobre!
— Čo to vravíš? Zhasnúť — nerozumie Holúška. — Veď sme ešte ani nezažali.
— Ó, on to inak, mamenka, — šepce Anna, ktorá dáva na všetko pozor. — To on že umrieť, ako tie iskričky v popolníku.
— Ba kieho! Mládenec, a takto sa opúšťať? — vyčituje vdovica. — Čož’ nás Pán Boh nato dal na svet?
— A načo, tetička?
— No žiť! Však si ešte ani nežil.
— Ba hádam priveľa.
— Ale choď! Koľkože máš?
— Dnes-zajtra tridsať.
— Čože je to. Mládenec v tridsiatke — panna okolo dvadsiatich. Anna, preceď tie zeliny! Ale počuj, — pobáda to Holúšku za Beňom, — čo ty nemáš nikoho, keď ti je život taký skonaný?
— Nemám.
— Ani rodičov, brata, sestru?
— Ani. Otec mi umrel, bol som ešte malý. Skoro sa naňho ani nepamätám. Matka — tá umrela za vojny.
— A z rodiny nemáš nikoho nažive?
— Iba strýca, Adama, a ten je už starý. Som len sám.
— Tak máš tu nás. Všetci sme rodina po Bohu.
— Veď tak. Vám je to tak prosto povedať.
— Keď si medzi nami, musí byť i tebe, — prikyvujú susedy.
— Musí!
— Ale, mamenka, — rada by Anna reči zaraziť, nech ho netrápia, — on sa mrzí na nás pre tie babony. Pravda, mrzíte sa?
— Nemrzím! Robíte, čo viete, a dáte, čo máte!
— Teda sa naozaj nemrzíte?
— Ba sa mrzím, Anna, keď mi vykáš, — zvýši hlas chorý. — Povedz mi ty…!
— Ja to nemôžem, — odťahuje sa dievča do kúta.
— Povedz! Som len toľko ako vy. Možno ešte menej.
— Musel si len mnoho prežiť, holúbok, — vstáva Bolvanka, kým Anna uhne dverami. — Ale už poďme, kmotra, — volá susedu Ručenech. — Ak by sme vám boli načim v noci, odkáž, Eva!
— Veď…
— A len ho von nepustiť, ak by ho volalo! — radí Ručeňová, skúsená stvora.
— Čo by ma malo volať? — pýta sa chorý Holúšky, keď ostanú sami.
— Čo? — zapaľuje knôtik ma mištičke. — Nuž a víly, ženské, čo umrely samodruhé! I dievky… Keď mládenec ochorie, volajú ho. Klopú mu na okno — poď — poď! Potom ho schytia a utancujú na smrť.
— A mňa práve ako by zval niekto. Horúco mi je — uh!
— Napi sa zeliniek, napi! — podáva mu liek v maľovanom hrnku.
— Horké! — dvíha chorého ako na dávenie.
— Nič to! Len vypi! Horké osoží najviac! Tak! — berie prázdny hrnček. — Teraz sa pomodli a bude ti ľahšie.
— Neviem sa modliť.
— Ani si sa nikdy nemodlil? — diví sa Holúška.
— Modlil — doma, s materou. Ale ma odučili.
— Kde?
— Vo svete.
— Sprostí ľudia?
— Múdri, či sprostí. Ako kto myslí…
— Tak sa ja pomodlím za teba, — podíde vdovica ku stolu, vytiahne zo zásuvky okuliare, napraví knôtik na mištičke, otvorí obíjaný hrubý kancionál, kľakne si a složí ruky nad otvorenou knihou, tlačenou starým švabachom.
Vtom sa otvoria dvere a vstúpi na prstoch Anna, za ňou Mariša, Eva i Betka. Štyri dievčatá, ako jedna, len každá útlejšia o niečo. Pochopia na prvý pohľad. Bez slova kľaknú si i ony — dve ku stolu, Evka a Betka sklonia sa nad lavicu. Mihotavé svetlo slabo osvecuje skupinu postáv. Mať polohlasno predrieka večernú modlitbu — zná ju už dávno nazpamäť! Za modlitbou — Otčenáš.
Keď vstanú, chorý už zasa nevie o sebe. Prehadzuje sa a hovorí divnou rečou.
— Mamenka, ostaneme s vami, ak by sa niečo stalo! — hotová je Anna.
— Nie! Nič sa nestane! Len vy choďte spať. Holúška ustelie si na širokej lavici za stolom. Leží ako myš vo vreci. Chorý je nespokojný, hovorí a nerozumieť mu. Vdovica naslúcha ako mať. Nad ránom počuje jeho hlas, ale jeho nevidí. — Kde je? Pred jej zrakom široká dolina a vody, vody všade, špinavej vody! — Kde sa len nabrala tá Šibica, keď ani nespŕchlo. A ako hučí — jelše vymýva i s koreňmi. Na jednej, hľa, plaví sa ktosi. — Je to Beňo? Ó, nie! To je akýsi pán! Ale podobá sa mu navlas, podobá. — Beňo, Beňo, utopíš sa, zaleješ! A tá Anna, čo chce na tom brehu? Podáva mu ruku. — Ideš, bláznivá, stiahne ťa so sebou — ach!
— Aký to sen? — myslí si gazdiná ráno. — Špinavá voda, to je zle. Choroba! Ako si spal? — podíde k chorému.
— Tak. Neoddýchol som si!
Od toho času pre Beňu len svitá a mrká. Príde i lekár, doktor Schetter z Osady. Človek starší, ale zachovalý a na prvý pohľad — dobrého srdca. Prezrie chorého, pokrúti hlavou. Anna ide s ním a prinesie hneď i liek z jeho lekárničky. Prášky! Horké sú ako blen. Majú sa zabaliť do oblátky.
— Chinín, — pozná Beňo. — To bude týfus, alebo také čosi… — a ľahostajne počíta dni, až ich i prestane počítať.
— básnik, prozaik, dramatik, publicista, politik — kritik pomerov 1. ČSR, kňaz Viac o autorovi.
Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.
Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007
Autorské práva k literárnym dielam