Zlatý fond > Diela > Spoločenský lexikon II. Pravidlá slušnosti a zdvorilosti


E-mail (povinné):

Ľudovít Michalský:
Spoločenský lexikon II. Pravidlá slušnosti a zdvorilosti

Dielo digitalizoval(i) Bohumil Kosa, Viera Studeničová, Dušan Kroliak, Andrea Jánošíková, Petra Renčová, Darina Kotlárová.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (rtf, html)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 19 čitateľov

XVI. Dámske toalety a ich súčiastky

201. Ako chápať módu

Zakiaľ sa u pánskych oblekov stretáme s určitou zákonitosťou a presne vymedzenými predpismi strihu a formy salónnych a spoločenských úborov, zatiaľ v dámskej garderobe je najvyšším zákonodarcom a neobmedzeným vládcom Móda, ktorá býva práve taká náladová a rozmarná, ako krásna žena. Dnes platné pravidlo o istej módnej kreácii je „tabu“ (nedotknuteľné), ale o niekoľko mesiacov spomína sa už s dešpektom ako starý odkaz nebohého vkusu. Preto nemožno v dámskych toaletách určiť, alebo ustáliť nejakú zákonitosť.

Je nesporné, že sa móda často — ba skoro by sa mohlo povedať pravidelne — vracia k starým i historickým modelom, ktoré sú spracované v duchu panujúceho časového vkusu. Niekto o rozmarnosti módy a jej zvyku vracať sa do historických vitrín a starých zaprášených šatníkov povedal, že móda je podobná sudu, do ktorého sa vkladajú dámske úbory s roka na rok a s veku na vek a keď sa sud naplní, obráti sa a hľa, máme nové módne kreácie! Ako vieme zo skúsenosti, je v tom veľa pravdy.

Vedieť sa obliekať módne a pritom účelne a vkusne nie je vari len otázkou hmotných prostriedkov, ale vyžaduje to aj určitý stupeň nadanosti. Správny cit k farbám a umenie spojiť všetky súčiastky toalety v harmonický celok — a čo je najdôležitejšie, obľuba najjednoduchších, prostých tvarov. Najpeknejšou toaletou je tá, na ktorej na prvý pohľad vôbec nič niet.

Základná chyba robieva sa pri výbere složitých a ozdobných modelov, akými sú — na márnomyseľnosť žien zamerané — výstrihy obrázkových a módnych časopisov. Golierik nesmie byť z látky, ktorá sa veľmi krčí, a má presne „sedieť“; nesmie odstávať od krku, ani tiesniť. Golierik môže byť solídne, ale nikdy nie krikľavo ozdobný. Dáma, ktorá má krásny „labutí“ krk, môže si dovoliť veľké strihy, úzke, vyššie a stojaté golieriky. V inom prípade odporúča sa prostý guľatý alebo zahrotený („špicatý“) golierik. Nikdy však nie guľatý výstrih bez golierika.

Pri celkovom posudzovaní toalety dôležitú úlohu hrajú rukávy. Na nich záleží celá silueta. Má byť hladký, ale dobre vypchatý, aby tvoril pekné rovno ramená, pravda, nie prehnime široké, čo sa prieči ženskej proporcionalite. Takéto prosté rukávy sa veľmi dobre vynímajú aj na hladkých vlnených šatách. Naproti tomu na večerných toaletách a blúzkach (halienkach) môžu byť rukávy viac ozdobné. Živôtik nesmie byť príliš upnutý, nesmie tiahnuť, ale môže byť mierne podkasaný. Nadbytočným členením toalety vkladkami, rozličným sosadzovaním látky sa často veľmi porušuje celkový dojem.

Rozličné módne výstrelky, odbočujúce od základných pravidiel proporcionality a účelnosti, predpisovaly používanie pása hneď na žalúdku a hneď zasa na kĺboch. Pásik má sedieť skutočne na páse. Najpeknejšie a najozdobnejšie sú celkom prosté, úzke kožené pásky. Dakedy môže byť pásik aj širší, ale z mäkkej kože so solídnou úponkou. Všakové galalitové, sklené spony a klipsy vkusná dáma nepoužije, lebo tieto lacné ozdoby snižujú elegantnosť toalety.

Často zdanlivo malá, neštýlová ozdoba môže narušiť celkovú slohovosť odevu a preto treba sa zbytočným ozdobám vyhýbať.

Dáma so smyslom pre vkus a praktickosť nedovolí krajčírke sukňu všakovak rozstrihať, lebo tým sa ničí látka a úsporná žena zbavená je možnosti šaty prešiť. Rozličné úzkočlenené a úzke sukne, sukne sfušované zohyzdia celú toaletu. Tiež prehnane dlhé sukne kazia dojem šiat modelu, na ktorom boly navrhované sukne kratšie.

Veselosť úboru možno docieliť pridaním menšej ozdoby. Prehnane zdobená toaleta, ako to často vidieť u dospievajúcich dievčat (naberaný živôtik, nadýchané a vyzdobené rukávy, naberaná sukňa a pod.), pôsobí skôr dojmom čajovej bábiky ako devy dnešných čias.

202. Vkusný súzvuk farieb

I keď sa nedajú presne vymedziť podrobnejšie predpisy o toaletách, predsa sú tu všeobecné pravidlá a zásady, ktoré nepodliehajú rozmarom módy. Tieto zásady zakladajú sa na železných a fundamentárnych zákonoch estetických a optických. Je známe, že silné látky svetlej farby, ako i veľké vzorky vyvolávajú dojem postavy štíhlej. Veľké vzory svedčia iba dámam vysokých a štíhlych postáv. Na postavách nízkych sa nedobre vynímajú. Po dĺžke pruhované šaty robia pre optický klam postavu štíhlou, a takisto robia zasa šaty priekom pruhované dojmom plnosti. Takto pruhované šaty odporúčajú sa dámam chudým a veľmi štíhlym.

Šaty celkom priliehajúce majú nosiť iba ženy súmerných postáv s úzkymi bokmi, kým dámy moletky, alebo schudnuté majú dávať vždy prednosť toaletám voľne padajúcim. Zdá sa to paradoxným, že silnejšie dámy vo voľnejších šatoch zdajú sa byť štíhlejšími a zasa dámy chudé silnejšími, ale je to už dávno potvrdená skutočnosť.

Ak sa pri vkusnom obliekaní pánov kladie dôraz na menovanie harmónie farieb, u dám platí toto dôležité pravidlo vkusu dvojnásobne. Dobre zladené šaty, klobúk, pančuchy a topánky vždy zaisťujú vkusný i elegantný vzhľad, čo by i látky neboly najkvalitnejšie. Harmónia farieb hrá tu veľmi dôležitý zástoj.

Všetky farby i vzorky sú prípustné, ale musia byť v súlade a vekom, postavou, farbou pleti a farbou vlasov. Staršie dámy majú vyhýbať živým farbám a majú dávať prednosť diskrétnym vzorom a tlmeným farbám. Svetlé farby a pestré vzory nepristanú matróne. Dámy nad štyridsať rokov maly by vyhýbať farbe ružovej a bledobelasej. Slečnám a paniam do dvadsať rokov zasa nepristanú šaty intenzívne žlté alebo fialové.

203. Súzvuk látok s farbou pleti a vlasov

Bledolícim dámam dobro pristanú sýte farby, okrem intenzívne belasej (modrej) a zelenej, ktoré bledosť ešte zvyšujú a vyvolávajú dojem nezdravej, matnej pleti.

Červenolícim dámam sa zasa odporúča červenosť tlmiť. Najlepším tlmičom je tmavočervená látka vo všetkých odtieňoch.

Plavovlásky (blondínky) musia byť opatrné pri výbere farieb. Strániť sa majú farieb krikľavo žltých a oranžových. V takýchto toaletách stávajú sa mdlými a bezvýraznými. Naproti tomu však veľmi dobre sa uplatňujú v toaletách matných pastelových farieb. Rovnako dobre im sluší farba biela i čierna. Najfrapantnejšie vynikajú v toaletách belasých, lebo od tejto farby sa plavé vlasy svietivo odrážajú, ale dobre im pristane i farba šedivá.

Brunetky a černovlásky majú si voliť základné farby a ich sýte farebné odtiene.

Kreolovej a červenej pleti dobre pristane šedivá, žltá, alebo iné prírodné farby.

K červenoplavým vlasom dobre pristanú farby hnedofialové, alebo fialové, ale iným živým farbám by maly vyhýbať. Vôbec im nepristane žltá, oranžová, ružová a červená. Veľmi dobre však vynikajú v toaletách matno zelených alebo belasých.

Nákup látok pre večerné toalety má sa diať vždy pri umelom svetle, lebo niektoré farby, ako bledozelená, belasá a červená majú vo dne iný tón ako večer pri svetle.

204. Veľká a malá toaleta

Čím sú pánom salónne obleky, tým je u dám tzv. veľká a malá večerná toaleta. Veľký večerný úbor potrebujú dámy s veľkými spoločenskými povinnosťami, kým dámam s menšími spoločenskými nárokmi vystačí i malá večerná toaleta, ktorá úplne vyhovuje a jej použitie je viacstranné ako veľkej toalety. Veľká večerná toaleta je povinná iba na reprezentačné bály a oficiálne slávnosti veľkého štýlu. Veľké toalety sú šité z jemnej látky a majú hlboký výstrih, ktorého formu ustaľuje móda. Toaletu doplňuje drahý a elegantný plášť zo zvlášť jemnej látky, večerné topánky, šperky a malá taštička z kovu s pozláteným a kameňmi vykladaným záverom podoby obálky, alebo taštička vyšívaná, brokátová, gobelinová a pod. K tomuto úboru sa pýtajú prepychové šperky; dámy, ktoré v tomto ohľade nemajú núdzu, môžu ich znamenite uplatniť.

Malá večerná toaleta nie je taká náročná, ale zato jej úžitkovosť je viacstranná. Býva šitá zvyčajne z čierneho krepdešínu, velúršifónu, alebo žoržetu s malým výstrihom, vyzdobená striebrom, alebo zlatými výšivkami a krásnou kvetinou. Je bez rukávov a má triezvy výstrih. K malému večernému úboru sa nosieva elegantný rukávnik alebo hodvábna šatka, ktorá sa pri tanci odkladá. Treba k nej večerné topánky s vysokými francúzskymi opätkami, malá večerná taštička, rukavice a niečo šperkov.

205. Spoločenské toalety

Do spoločnosti sa nosieva módne ušité hodvábne komplé. Plášť má byť v zime bohato obrúbený kožušinou, alebo sa oblieka na komplé kožušina. V lete sa pýta plášť zo svetlej módnej látky s hodvábnou podšívkou farby šiat a k nemu s farbou súhlasiace šaty z hodvábu. Pri skromnejšej garderobe odporúča sa v zime čierny plášť, kožuch, alebo kožušinou lemovaný čierny plášť s čiernou hodvábnou (polohodvábnou) podšívkou, tmavé šaty z krepdešínu, alebo z krepsaténu, čierny klobúk a rukavice a čierne topánky. K plášťu je výhodné opatriť si i druhé jasnejšie šaty, ku ktorým treba iba pančuchy, topánky a klobúk prispôsobiť. Najväčší dôraz je vždy na klobúku, lebo ten musí hlavne súhlasiť s farbou šiat. V lete sa volí svetlý plášť, vhodné šaty, prípadne i šaty s pestrými vzorkami, v ktorých tvorí základný tón farba plášťa. Tieto komplé sú výhodné preto, lebo ich možno nosiť na každú príležitosť s výnimkou tých, kde je predpísaná veľká alebo malá toaleta.

206. Odevy pracovné a vychádzkové

Dámy nielen v spoločnosti a na ulici, ale i v zamestnaní majú byť čisté, vkusne a svojmu zamestnaniu primerane oblečené, ale vždy bez prepínania.

Do zamestnania predpoludním alebo hneď popoludní nosievajú kostymy, blúzky alebo plášť a jednoduchšie šaty. Kostymy v zime majú byť z tmavších vlnených látok, obrúbené kožušinou, blúzky z pracích látok v slohu športovom s kravatou, alebo v inom vhodnom slohu. Látkou na blúzky býva prací hodváb, surový hodváb, krepdešín, ale v tuhších mrazoch sa nosievajú i vlnené blúzky.

Použitie kostýmov je mnohostranné. Vhodné sú do nepohody, na športové ihriská, na dennú i večernú vychádzku i do kaviarne. Vychádzkový plášť je anglického slohu, podobajúci sa pánskemu kabátu a býva šitý z anglických vlnených látok, alebo z dublé látok. V zime máva kožušinový golier, alebo je celý obrúbený kožušinou. Za nepohody, do dažďa je výhodné nosiť trenčkoty a iné praktické plášte, predpísané módou.

Vychádzkový plášť môže sa nosiť i večer, ale nikdy k večernej toalete! Pod plášť sa obliekajú šaty, zodpovedajúce praktickým potrebám, šaty z ľahkej vlnenej látky, alebo z krepdešínu s jednoduchou, alebo sberanou golierovou garnitúrou. Pri menšom výbere šatstva v zime stačia tmavobelasé, alebo čierne šaty, v lete zasa v živších prírodných farbách pre všetky vhodné príležitosti.

207. Športové kostymy

Séria vychádzkových úborov je veľmi vhodne doplnená tzv. športovými kostymami, ktoré možno nosiť v jeseni a v chladných letných dňoch. Veľmi je obľúbený popolavý alebo hnedý kabát formy mužského saka. jednofarebný alebo károvaný. K tomuto kostýmu patrí blúzka z pravého hodvábu, farby prírodnej, ale jasnejšej. Blúzka má byť na zapínanie gombičkami po celej dĺžke v predu. Golierik blúzky je pánskej fazóny, mäkký, špicatý alebo okrúhly. Podľa vkusu môže byť použitá aj kravata.

Pre teplé počasie užívajú sa športové šaty s hladkými rukávmi s malou preloženou záložkou (manžetou), blúzka mužskej fazóny, zapínaná od krku až po pás, na ľavej strane vrecko na ozdobnú vreckovku. Sukňa má byť voľnejšia s dvoma veľkými vreckami v predu. Širák má byť športový mužskej fazóny, rukavice z jelenice, prispôsobené ku klobúku, prípadne aj dvojfarebné. Topánky majú byť športové, zladené s farbou klobúka, kabelky a topánok. Topánky majú mať opätky nízke, pripadne polovysoké a ich fazóna čo najjednoduchšia, bez zbytočných ozdôb. Športový pás farby kabelky a topánok vhodne doplňuje dámske športové šaty.

208. Odevy na štrand a pláž

Najnovšie prišly do módy tzv. plážové pyžamy, ktoré možno nosiť na štrande, pri vzdušných kúpeľoch, terase a pod. Štrandová pyžama je úplne dlhá, šitá na spôsob sukňových nohavíc v najpestrejších farbách. Kabátik býva smokingový s mužskou fazónou na jednu alebo viac gombičiek. Podprsenka je alebo z pestrej látky, alebo z jemného trika. K tomuto úboru patria vzdušné sandále (bez pančúch), veľký slamený alabo plátenný klobúk so širokou strechou, veľká štrandová kapsa, zladená podľa farby úboru.

Rovnako sú tzv. štrandové a kúpacie šortky z kvetovaného plátna, zapínané na bokoch zipsom alebo patentnými gombičkami. Podprsenka je z tej istej látky ako šortky a vzadu sbieha sa do úzkej mašličky. Na hlave sa nosí gumená čapica, alebo na spôsob turbanu uviazaná šatka z tej istej látka.

209. Súčiastky dámskej garderoby

KLOBÚK plstený sa hodí pre každý denný čas i príležitosť, ale musí byť v súzvuku s plášťom a šatami, prípadne len so samými šatami. K svetlému letnému komplé má byť slamený klobúk, zodpovedajúci farbe plášťa.

Pri formálnych návštevách, pri čaji o piatej, v kaviarni a v lóži divadla dáma si necháva klobúk na hlave. Klobúk sa nenosí na bál, alebo do večernej spoločnosti. V prírode alebo na prechádzke mimo mesta môže si dáma klobúk dať dolu, ale má ho niesť v ruke a keď si sadne, má si ho položiť vedľa seba. Treba si pamätať, že klobúk sa nikdy nekladie na stôl!

OBUV si treba voliť vždy tak, aby bola v súzvuku s farbou a štýlom šiat. K vychádzkovému obleku sa nosievajú hnedé alebo šedivé topánky, večer farbisté, hodvábne, brokátové, atlasové, alebo jemné topánky z remeňa. Pri výbere obuvi má sa dbať na to, na čo majú byť topánky určené. Pre dennú a praktickú potrebu nehodia sa topánky s opätkami veľmi vysokými. Mladé dámy s veľmi vysokými opätkami vyvolávajú skôr smiešnosť, ako výšku. Pre šport sú výhodné topánky s nízkymi opätkami a gumovými podošvami. Dámy musia vždy dbať na svoju obuv, lebo zodraté a vykrivené opätky pokazia dojem i najintelligentnejšej postavy. Na nohách s vysokým priehlavkom veľmi dobre sa vynímajú kožené alebo lakové poltopánky (lodičky) bez sponky, ale zasa ploché nohy sa lepšie kreslia v poltopánkach so sponkou.

Dámy, kloré majú väčšie a silnejšie nohy, nemaly by nosiť obuv svetlú, lebo takáto obuv nohy na pohľad zväčšuje. Naproti tomu topánky s vysokými francúzskymi opätkami výhodne zmenšujú profil väčšej nohy. Na šnurovaných poltopánkach nemajú šnúrky nikdy vyčnievať. Sú to maličkosti, ale veľmi môžu snižovať dojem. Dáma v domácich topánkach alebo v papučiach nikdy sa nemá ukazovať verejne.

V letných nepohodách dámy nosievajú galoše a v zime snehovky stredné alebo vysoké v podobe čižiem. Keďže snehovky dostatočne hrejú, treba do nich obúvať ľahké topánky i ľahké pančuchy.

RUKAVICE sú pre dámu práve tak nepostrádateľné vo verejnosti ako ručná kabelka. Dáma má na ulici vždy nosiť rukavice a môže ich ponechať na ruke i pri formálnych návštevách. Vo väčšej spoločnosti pri vstupe ponechávajú si rukavice na rukách práve tak, ako na bále a pri tanci. K takýmto príležitostiam treba mať dlhé rukavice, siahajúce až po lakte, z bieleho glasé, alebo zo švédskej kože. Farba glasé rukavíc je vždy závislá od šiat alebo plášťa. Stále častejšie sa užívajú i pracie kožené rukavice. Podšité kožené rukavice tmavšej farby možno v zime nosiť ku každým šatám. Farba rukavíc môže byť vždy o niečo svetlejšia ako farba plášťa alebo šiat. Nie zriedka vidieť i pletené rukavice matných farieb. Decentná dáma nikdy nepoužíva nečistých alebo polátaných rukavíc. Domáca pani pri vítaní hostí nikdy nenosí rukavice. V kostole netreba rukavice stŕhať.

BIELIZEŇ dám práve tak podlieha móde ako vrchný odev, ale nie v takom rýchlom tempe. Nateraz sa užívajú kombinované košele z jemných tkanín, ako z batistu, opálu, krepdešínu a pod. Na obyčajnú bielizeň sa používa jemný ľanový šifón. Farby bielizne sú rozličné a ozdobujú sa čipkami a jemnými výšivkami. V zime a najmä pre zimný šport nosí sa tiež jemná trikotová bielizeň.

NOČNÝ ÚBOR dám je pyžama z batistu, flanelu i z hodvábu. Na cestách, v spacích vozňoch, v hoteloch, lodiach, letoviskách a sanatóriách je nateraz jedine používaným nočným úborom dámy. No tu i tam sa ešte vyskytujú i dlhé nočné košele rozličných strihov a farebných odtieňov z batistu alebo z hodvábu. V nevykúrených spálňach nosia sa najnovšie vkusné nočné pletené svetre s dlhými rukávmi v rozličnom farebnom tónovaní. Najpeknejšie sú však farby svetlé.

PANČUCHY tiež často podliehajú móde a vše sa menia. Na ulici sa s najväčšou obľubou nosia hodvábne pančuchy. Flórové a vlnené pančuchy sa pripúšťajú pre vychádzkové alebo športové šaty. V tuhších zimách sa pod hodvábne pančuchy obúvajú i spodné z jemnej vlny, vo farbe telovej. Biele pančuchy, užívané na tenis, vodný šport robia proporcie nôh silnejšími, kým čierne pančuchy zasa členky robia štíhlejšími. Dámy majú veľmi dbať, aby pančuchy dobre priliehaly na nohy, lebo niet nevkusnejšieho, ako keď má dáma všakovak poshŕňané a pokrkvané pančuchy. Rovnako treba dbať, aby neboly vypustené očká, alebo nejako hrubo poskŕpané. Dnes už v každom mestečku je opravňa pančúch, kde ich vedia opraviť tak, že to ani nepoznať.

VRECKOVKY majú byť biele batistové, ažúrované, alebo obrubené výšivkami a čipkami. K elegantným a večerným toaletám žiada sa vreckovka zo svetlejšieho krepdešínu. Má byť menšia ako pánska vreckovka a vždy úzkostlivo čistá.

KABELKY bývajú obyčajne z krokodilovej, tulenej, kozacej a teľacej kože v rozličných farbách; najčastejšie však v čiernej, hnedej, alebo v šedivej farbe a dobre sa hodia pre vychádzkovú toaletu. Praktické sú kabelky prostrednej veľkosti, aby sa do nich zmestilo všetko, čo modernej dáme treba. Do spoločnosti sa nosí malá kabelka podoby obálky z jemnej kože alebo z hodvábu. Na cesty je veľmi výhodný tzv. weekendový (víkendový) kufrík, do ktorého možno vložiť okrem iných potrieb i potraviny. Do zamestnania nosievajú dámy s veľkou obľubou tiež aktovky. Na nákupy je veľmi výhodná sieťová taška, do ktorej sa dá vpratať mnoho vecí, ale prázdna je veľmi skladná. Užíva sa tiež na potreby na kúpanie.

ŠPERKY nie je vhodné nosiť pre každú príležitosť, lebo dobrý mrav učí, že na ulicu, na formálne a predpoludňajšie návštevy, do športu, na železnicu a k domácemu odevu sú šperky nie vhodné. Pripúšťajú sa však náhrdelníky, nie práve drahocenný prsteň, tenký náramok, alebo náramkové hodinky. Prsteň treba nosiť na prstenkovom prste. Drahocenné náhrdelníky a náramky pôsobia veľmi účinne v toalete s výstrihom. K veľkej večernej toalete možno si vziať viac šperkov, ale ovešať sa nimi bez ladu a skladu nie je elegantné, ani vkusné. Veľmi užívané sú v posledných rokoch šperky z polodrahokamov. Náušnice a briliantové butóny mladšia generácia už nenosí.

210. Kedy čo obliecť

Na ulicu a návštevu sa obliekajú látkové alebo hodvábne šaty s rukávmi, klobúk, rukavice, topánky vychádzkové, alebo hodiace sa k šatám, plášť, ďalej kostym s blúzkou a kabelka. Do divadla a na koncert nosia sa alebo hodvábne šaty s rukávmi, alebo malá večerná toaleta s príslušenstvom. V lóži netreba klobúk strhnúť. Do večernej spoločnosti alebo hodvábne šaty, alebo malý večerný úbor, pri vstupe s rukavicami, bez klobúka. Na reprezentačné bály veľký večerný úbor s príslušenstvom, do odpoludňajšej spoločnosti hodvábne šaty, klobúk, rukavice, lakové topánky a malá kabelka.

Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.