Dielo digitalizoval(i) Bohumil Kosa, Martin Droppa, Viera Studeničová, Anna Studeničová, Veronika Gubová, Tibor Várnagy. Zobraziť celú bibliografiu
Stiahnite si celé dielo: (rtf, html)
Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo | 5 | čitateľov |
V neunavnej snahe sostaviť hmotu, z ktorej záleží porcellán, vynašli v Anglii v prvej polovici XVIII. stor. spôsob vytvoriť z bielej hliny pomocou prísad nádoby veľmi podobné porcellánu, takzvanú anglickú kameninu (Englisches Steingut, Englisches Geschirr, Halb-Porzellan), ktorú, začiatkom druhej polovice zdokonalil Josiaš Wedgwood (Wedžvúd) (1730 — 95) i dostala meno wedgwooodska kamenina (Wedgwood Geschirr).
Vlastnosti anglickej kameniny sú podstatne rozdielne od majoliky. Hmota kameniny pozostáva z bielej hliny, do ktorej primiešajú sa menovite kaolin, kremeň a živec, ktoré spolu s hlinou nielen sa vypália, ale aj slejú, tak že kamenina aj vo svojom lome je sklovitá a tak tvrdá, že kresaním iskry dáva. Poneváč je tak sliata, že vodu neprepúšťa hotoví sa kamenina aj neglasúrovaná. Ináč dáva sa glasúra olovená a soľná. Massa dá sa rozlične obarviť a jej jemnosť a hustota je tak veľká a plastická, že dopúšťa reliefne výzdoby pomocou tlaku (prasu). Menovite dá sa ale na povrchu ľubovoľne pestro obarviť. Hodí sa teda ku všemožným dekoračným cieľom, ako aj v príhodnom sostavení massy ku kuchynským a chemickým potrebám. Formovanie, vypaľovanie, maľovanie a vpaľovanie bariev deje sa ako pri porcelláne. Od porcellánu rozoznáva sa ľahko tým, že je proti svetlu nepriehľadná.
Kamenina následkom týchto výtečných vlastností svojich tak rýchle sa ujala a všestranne rozšírila, že skoro vytisla majoliku z lepších domov úplne, tak že táto potom už len na sedliacky ľud odkázaná zostala.
Keď spôsob fabrikácie kameniny vošiel v známosť, povstaly zanedlho v Anglii četné fabriky. V Nemecku začali ju najsamprv v Míšne r. 1781 hotoviť; v Rakúsko-Uhorsku v Holiči r. 1786. Akých veľkých rozmerov dosiahla fabrikácia kameniny v Anglii, vysvitá z toho, že r. 1852 stálo tam 185 fabrík so 60.000 robotníkmi, a ročne za vyšše milliona funtov šterlingov tovaru sa exportovalo.
V Uhorsku za holičskou nasledovalo zakladanie viac kameninových fabrík: Tata, Pondelok, Košice, Kremnica (1800 — ), Pápa (1802 — 1866), Telkibánya, Novejsa, Prešov, Rôžňava, Kežmarok, Herend (1838 — ), Muráň, Miškovec, Varašdín, Nagy-Márton, Városlőd (1845 — ), Hollóháza, Apátfalva; v Sedmohradsku Brašov, Görgény Szt. Imre, Batiz, Parajd.
Fabrikácia kameniny mala v Uhorsku krátky život, lebo sotva začala víťaziť nad majolikou, už zjavil sa porcellán, ktorému aj ona poddať sa musela, takže ani dostatočne rozviť sa nemohla.
— etnograf, fotograf, publicista a spisovateľ Viac o autorovi.
Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.
Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007
Autorské práva k literárnym dielam