Dielo digitalizoval(i) Michal Garaj, Bohumil Kosa, Robert Zvonár, Viera Studeničová, Pavol Tóth, Lucia Trnková, Alena Kopányiová, Marcela Kmeťová, Roman Soóky, Dorota Feketeová, Zuzana Babjaková, Nina Dvorská, Daniela Kubíková. Zobraziť celú bibliografiu
Stiahnite si celé dielo: (rtf, html)
Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo | 95 | čitateľov |
(Rodisko. — Prvé dojmy.)
Narodil sa 2. febr. 1849 vo Vyšnom Kubíne v Oravskej stolici, z rodičov zemianskych Mikuláša Országha a Terézie Medzihradskej. Narodenie a prvé mesiace života jeho spadajú do búrnych čias, keď uhorská revolúcia skláňala sa už ku koncu. A keď aj tieto búrne časy nemohly pôsobiť ešte na vývin jeho mladej duše, jednako hodno zaznamenať, že Rusi chodili Oravou, mali tábory po rovinách, ubytovaní boli po domoch, a malý chlapec iste neraz bol postrašený chlpatou čiapkou a bradou kozáka. Ale kozák bol tak milý, že daromné bolo ním strašiť, on vše i zakolísal dieťa. Tieto prvé významné udalosti v živote jeho, prirodzene nemohly urobiť dojem a nemohly zanechať stopy. Ani Hviezdoslav sa nerozpomína na ne; na svet slaviansky pozdejšie sa stane pozorným.
Ale rodnú viesku jeho nemôžme tak ľahko pominúť, preto, že nechala i hlbšie stopy v jeho poézii, že i sám ju oslávil v básňach svojich.
„V doline jarej moja dedina,
Vencami modrých vrchov objatá.
Jako by bola celá zo zlata.
— — — — — — — —
Nad dedinkou tou vysoké skaly,
Jako by v stráži večnej čakaly;
Lež nosia, jako ľud môj hovorí,
Na svojom mračnom čele dávnu slávu.“
Takto si ospieval 18-ročný šuhaj svoju rodnú dedinku, Vyšní Kubín. Ňou hadí sa malý, plytký jarček, práve poza rodný dom básnikov. Ešte ďalej za domom, ako by na záhumní, o pár sto krokov začína sa dvíhať strmý „driečny“ Choč, ktorý ako by v stráži večne čakal a bdel nad rodiskom slávnym. Pred domom zas malá, na dlaň záhradka; veď rozprestierať sa niet kde v malej úžinke. Obloky domu hľadia na „Vyšnokubínske Skaly“, tiež len na pár sto krokov vzdialené to dve ozrutné skaliská, skalné bralá, čnejúce strmo do neba, z ktorých jedno menuje ľud Ostrou skalou.
Na jednej strane, za domom Choč, na druhej, pred domom Skaly, a medzi nimi úzka dolinka. Obzor to malý, úzky, stiesnený, ktorý núti človeka vždy do hora, k nebu hľadieť, tam hľadať, tušiť, veriť život a svet iný.
K tomu si pomyslime, že tam na tých vrchoch dlho, po Jáne belie sa sneh; i dolu v doline dlho trvá zima, po ulici blato, mokro dlho do jari. A človek nútený je sedieť dnu, pri teple, u krbu. Vyzre oblokom, vidí skaliská, do okola vrchy; široká strecha, v zime, zabráni i výhľad k nebu. A človek hľadí do seba, myslí, dumá, snuje plány a opanúva ho melanchólia, chytá sa ho úzkosť, prestane myslieť i na širší svet a stavia v duchu svoje blaho na základoch úzkych, rodinných.
I na vývin duše mladého šuhaja maly účinok tieto prírodné pomery; ale maly zvlášte na dušu jeho rodičov, ktorí dopomohli svojím bezprostrednejším vplyvom prírode k tomu, aby tak hlboké stopy zanechala v celom živote a v celej poézii svojho syna.
Otec hospodárstvom zaujatý, prirodzene menej sa staral o dietky a jich výchovu; preto ho málo spomína i básnik vo svojich dielach subjektívnych, ale zato iste nejednu črtu otcovu si požičal na vytvorenie svojich epických postáv. Starať sa o dietky, bolo úlohou matky, a v jej duši tuho sa zakorenila a celú do svojich krážov dostala zvláštna príroda tamejšia. V jej duši bola sústrednená celá láska, viera, starostlivosť, ktorou dýcha jedna domácnosť. Jej duša dodávala rázu celému domu.
O krátkom lete, ktoré dovolilo prácu i mimo domu, na poli, nemusíme prehovoriť. Ale v dlhej zime, ktorá vo Vyšnom Kubíne, pod Chočom, trvá vyše pol roka; cez dlhé zimušné večery, ktoré i samy v sebe toľko poézie znamenajú, vtedy ona, duša, matka domu u teplej peci shromaždila okolo seba svoje dietky, vzala kúdeľ do ruky, priadla, a rozprávala poviedky prostonárodné, alebo príklady biblické. Alebo kým ona priadla, čítaval otec rodiny nahlas čiastky z Biblie. Aká to vzácna škola bola pre dojmom prístupné dietky, vidíme i na pozdejšom Hviezdoslavovi. Tento rodinný kútik, dojmy z neho odnesené, rozpomienky naň, sú vážnym, veľmi dôležitým činiteľom v duševnom živote nášho básnika.
Keď sama príroda a prírodné okolie, milieu má účinok na utvorenie povahy básnikovej, na zbarvenie, šatirovanie jeho citov a smýšľania, rodinný kútik, v ňom zažité chvíľky svojim poučením dávajú myšlienkový obsah duši jeho a určujú ideový smer a chod jeho ducha.
Z troch dietok rodiny náš básnik bol najmladším. Láska rodičov i brata a sestry asi stupňovane sa zjavovala voči nemu. Zvlášte matka musela až visieť láskou na tomto najmladšom synovi svojom, a práve tento najmilší syn robil jej aj najväčšie starosti. A táto láska matkina k synovi a synova k matke, potom láska k sestre ostaly sprievodčími básnikovi na celý jeho život a staly sa mocnými momentami jeho poézie.
Celé toto milieu, ktoré tu opisujeme, prírodu s jej vplyvom na smýšľanie, i rodinný kruh opísal nám básnik za mladi, v 18. roku svojho života, v básničke „V nedeľu“:
„Najprvšia myšlienka
Bude Pánu Bohu
— — — — — —
K myšlienke tej stanú
Na obe si strany
Moji Rodičovia
Dobrí, milovaní.
A k venci tomuto
S láskou sa pripoja,
Jako dva konárky,
Brat a sestra moja.
Medzi tie konárky
Ja si stanem potom:
Všetci v jednom venci
S dušou, so životom.
— — — — — — —
Do venca myšlienok
Vpletiem aj otčinu
A v otčine národ,
V národe rodinu.“
Celá poézia pozdejšieho Hviezdoslava je tu na krátko, programovite vyslovená. Tento veniec, ktorý už v detinstve začal viť, vije ďalej až podnes, vždy po kvietku prikladajúc k nemu, s tým rozdielom, že kým prvej vil ešte veniec z kvetov živých, dnes ho už vije len z kvetov rozpomienok. A v tých rozpomienkach tiež je najviac kvietkov venovaných matke a sestre; otca a brata spomína menej, preto, že týmto životné záujmy nedovolily natoľko sa venovať citu a láske rodinnej. Ale matka a sestra vždy láskou, so stupňujúcou láskou sa chovaly k básnikovi, a láska tá v citnej duši jeho nechala stopy na celý život.
Tieto tri momenty: miestna príroda so svojím vplyvom na povahu, rodinná výchova so svojím vplyvom na obsah a smer myšlienok a láska matky ostanú rozhodujúcimi spolučiniteľmi celej poézie Hviezdoslava, sú kľúčom k porozumeniu jeho povahy, jeho ducha, jeho individuality.
A láska k matke, k rodu a národu, a k prírode ostane navždy hlavným motívom jeho básnického nadšenia.
— estetik, literárny historik, kritik, filológ, predstaviteľ generácie Prúdov Viac o autorovi.
Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.
Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007
Autorské práva k literárnym dielam