Zlatý fond > Diela > Opisy krajov slovenských


E-mail (povinné):

Stiahnite si Opisy krajov slovenských ako e-knihu

iPadiTunes E-knihaMartinus

Karol Alexander Modrányi:
Opisy krajov slovenských

Dielo digitalizoval(i) Viera Studeničová, Mária Kunecová, Christián Terkanič, Ida Paulovičová, Dušan Kroliak, Monika Harabinová, Daniela Zubcekova.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (rtf, html)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 76 čitateľov

Hrad Trenčín

Medzi rumami na brehoch Váhu je Trenčín, čo sa hor vypína. Pôvod jeho sa tratí do pradávnych čias. Jeho staviteľ má byť Marcus Aurelius[35] menom Terentius, ktorý na tomto vrchu vo vojne proti Markomanom roku 140 mal svoj brloh. Druhí zasa inakšie myslia.

Trenčín vždy prislúchal kráľovskej korune až po Ondreja Tretieho,[36] po tomto Peter Čák[37] a tohto syn Matej tu panovali. Roku 1335 rokovalo sa tu o pokoj medzi Českou a Poľskou. Karolov následník Ľudovít sa tu často bavieval a oddal hrad v roku 1388 jeho pokladníkovi Jurajovi Bebekovi.[38]

V búrkach, ktoré Máriu z Uhorska a jej manžela Žigmunda[39] prenasledovali, ostal Trenčín svojmu kráľovi verný. Kráľ ho daroval svojmu obľúbencovi Ctiborovi, vojvodovi zo Sedmohradska a majiteľovi tridsiatich šiestich zámkov. Od toho času sa Ctibor menoval grófom a pánom hradu.

Ako husiti Uhorsko napadli a celé okolie Váhu až po Trnavu ohňom a mečom plienili, oborili sa v druhom nápade i na Trenčín, kde ale strašne zbití boli. Po Ctiborovi Druhom prešiel do rúk Jiskru z Brandýsa, až dokiaľ ho zase veľký Matej Hunyady korune kráľovskej nevybojoval.

Štefan Zápoľský[40] okrášlil a rozšíril tento hrad tak, že sa mu ani voľakedy tak slávny Vyšehrad nevyrovnal. Je tu studňa na sedemdesiatšesť siah hlboko do skaly vykresaná od väzňov tureckých, zábavné záhrady, kaplnka mramorovými kresaninami okrášlená. Po Zápoľského Štefanovej smrti jeho žena Hedviga a syn Ján dali doviesť roku 1512 poľských vyslancov k sebe, aby sa s nimi spojili. Ale z toho nebolo nič, bo po páde Ľudovíta pri Moháči Ján Zápoľský túžil po korune, ale ho odstrčil Ferdinand a Ján sa musel utiahnuť do Trenčína.

Keď v nebezpečenstve druhom Zápoľský do Poľskej musel utekať, za ten čas generál Katzianer v Trenčíne dlho a bez strachu sa bavil, až dokiaľ Gašpar Czobor, statný junák, sa nenašiel, ktorý uistil a potvrdzoval, že hrad tento tak je mocný, že len ohňom dačo vykonajú. Kanóny a delá nadlho darmo ohnivé gule vrhali, až potom po veľkej práci naraz sa chytilo ohňom stavanie hradu. Horelo strašne, až sa chytila i veža, v ktorej bol pušný prach. A beda! Naraz nastal veľký výbuch, div čo z pekla vypukol, a všetkých prítomných ohlušilo i pobilo. Pozrážalo temer celé okolie. Len smelí vojaci mohli oči otvoriť, keď trochu dym prešiel. Tu naraz zbadali na zhubenom zámku bielu zástavu viať na znak, že Katzianer sa poddal. Od týchto čias bol zámok len rumovisko.

Roku 1535 gróf Alexius Thurzo ho tak obdržal a jeden vnútorný oblok dosiaľ nosí na sebe vápeň Thurzovcov s rokom 1540. Od neho prešiel hrad na grófa Forgácha a na Illésházyho, ktorý v roku 1600 ho zase vzkriesil. Ale po jeho úteku do Poľska zase kráľovskej korune pripadol. Tomuto grófovi v roku 1606 naspäť bol daný a roku 1621, keď korunu Bethlenovi vzali, na hrade túto korunu ochraňovali.

Ešte dvakrát pocítil hrad Trenčín vojenské ohne — v roku 1663, keď Turci a Tatári sa tu zháňali, a v nepokojoch rákócziovských bol Trenčín dva razy obľahnutý (na začiatku 18. storočia — pozn. M. E.). V tomto dlhom obliehaní jeho obyvatelia tak boli pritisnutí hladom, že psi, mačky a staré podošvy im za jedlo slúžili. Illésházyovcom sa tu po čase zunovalo, preto sa preniesli do susednej Dubnice, veľmi starého hradu, ktorý tiež až posiaľ zub času navnivoč pokváral.



[35] Marcus Aurelius — Podľa historickej skutočnosti Marcus Aurelius nebol staviteľom Trenčianskeho hradu, bojoval na Pohroní. V Trenčíne táborila jedna z jeho légií. Nápis na hradnej skale je z roku 179. n. l., príp. 180.

[36] Ondrej Tretí — uhorský panovník, vládol v rokoch 1290 — 1301

[37] Peter Čák — otec Matúša Čáka, príslušník šlachtického rodu známeho už od 12. storočia

[38] Juraj Bebek — člen bohatého rodu Bebekovcov, ktorý sa zaoberal baníctvom. Sídlili v Gemeri.

[39] Žigmund — Žigmund Luxemburský, brat českého kráľa Václava Štvrtého, manžel kráľovnej Márie, korunovaný za uhorského kráľa v roku 1387. Máriinu sestru Hedvigu zvolili poľské stavy za kráľovnú Poľska po svadbe s litovským kniežaťom Jagelom.

[40] Štefan Zápoľský — palatín a hlavný kapitán Horného Uhorska. Bojoval v službách Mateja Korvína.




Karol Alexander Modrányi

— redaktor študentského Národného zábavníka, autor veršovaných prác i prózy Viac o autorovi.



Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.



Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Prihlásenie do Post.sk Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.